Do tej pory w głosowaniu zdecydowanie aktywniejsze są kobiety. Największe poparcie zdobywają projekty lokalne Pogodna. Natomiast najmniej atrakcyjne wydają się szczecinianom – przynajmniej na tę chwilę – pomysły zgłoszone na os. Arkońskim-Niemierzyn. Tak w skrócie można podsumować półmetek głosowania w SBO 2024.
Kto do tej pory jeszcze nie zagłosował, ten w ostatnim tygodniu ma szansę nie tylko wesprzeć jeden z projektów lokalnych oraz „Zielonego SBO”, ale również wygrać np. bilety do filharmonii, Teatru Współczesnego, Teatru Kana, Muzeum Techniki czy Willi Lentza.
– Na oficjalnym, facebookowym profilu SBO będzie można spróbować swoich sił w jednym z wielu konkursów przygotowanych specjalnie dla mieszkańców. Do wygrania będą nie tylko bilety. Wśród nagród znajdą się również ciekawe książki oraz płyty CD – zapowiada Centrum Informacji Miasta.
Do tej pory w głosowaniu wzięło udział ponad 13 tysięcy szczecinian. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią kobiety (7304). Okazuje się, że nie wszyscy z głosujących zdecydowali się na poparcie któregokolwiek z projektów „Zielonego SBO”. O czym świadczy liczba głosów oddanych w tej kategorii – 12 793, czyli o 602 mniejsza od liczby wszystkich głosujących (13 395).
– Do dyspozycji mieszkańców są dwa głosy, jeden na projekty lokalne i jeden na projekty z kategorii „Zielonego SBO”. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecina niezależnie od wieku i miejsca zameldowania – przypomina Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.
Co istotne, można głosować na dowolny z projektów lokalnych. Niekoniecznie odpowiadający miejscu zamieszkania. Co znaczy, że np. osoba z Pogodna może zagłosować na projekt z Pomorzan.
Z dotychczasowych statystyk głosowania wynika, że największym poparciem cieszą się projekty z obszarów: Pogodno (2233), Skolwin – Stołczyn – Bukowo (1508) oraz Warszewo – Osów (1043). Natomiast na dole listy są: Turzyn (187), Śródmieście Północ – Łękno (178) oraz Arkońskie – Niemierzyn (170).
To dopiero półmetek głosowania na projekty SBO 2024. W ostatnich dniach – rzutem na taśmę – jeszcze wszystko może się zmienić, a szala zwycięstwa przechylić.
Głosowanie potrwa do 23 listopada (przyszły czwartek), do godz. 12. Na poparcie szczecinian czeka 149 projektów: 124 lokalne oraz 25 w kategorii „Zielone SBO”.
W tym roku po raz pierwszy głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Dla większości szczecinian to bajecznie proste.
– Wystarczy wejść na stronę www.sbo.szczecin.eu, wybrać przycisk „Głosuj”, zapoznać się z instrukcją i w kilku prostych krokach dokonać wyboru – podpowiada Centrum Informacji Miasta.
Natomiast na tych, którym internet wciąż pozostaje mało znanym polem aktywności, czekają asystenci: w Urzędzie Miasta Szczecin przy placu Armii Krajowej 1 i lub filii na prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40 (sala obsługi interesantów). Pomoc asystenta dostępna będzie w godzinach pracy urzędu. Wsparcia w głosowaniu elektronicznym udzieli również Akademia SBO.
Zainteresowani mogą śledzić na bieżąco aktualizowane statystyki głosowania. Są dostępne na stronie: https://sbownioski.szczecin.eu/publicReport/byTaskType.
– Przed projektodawcami i głosującymi na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego emocjonujący tydzień. Oprócz trzymania kciuków za swoich faworytów, głosowania i promocji projektów można będzie również wziąć udział w konkursach i wygrać ciekawe nagrody – zwraca uwagę Sylwia Cyza-Słomska z CIM. ©℗
A. NALEWAJKO