Niecałe dwa miesiące dzielą nas od finału regat The Tall Ships Races. Lada moment jednostki opuszczą porty macierzyste i będą kierowały się na linię startu regat, a to oznacza, że na lądzie rozpoczną się intensywne przygotowania do tego największego żeglarskiego święta. W dniach 2-5 sierpnia szczecińska Łasztownia oraz Wały Chrobrego będą miejscami, które zmienią się w żeglarską stolicę Europy. Jakie jednostki zobaczymy i jakie muzyczne gwiazdy uatrakcyjnią to wydarzenie?
Największymi gwiazdami sierpniowego weekendu będą bez wątpienia żaglowce. Spodziewanych jest ok. 65 jednostek. Na to żeglarskie święto zostały zaproszone także te, które nie biorą udziału w samych regatach.
– Między 2 a 5 sierpnia spodziewamy się około 65 jednostek, które zacumują przy szczecińskich nabrzeżach – mówi Celina Wołosz, rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Będą to międzynarodowe gwiazdy klasy A, B, C i D z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wśród nich znajdą się takie, które szczecinianie już dobrze znają, ale będą też nowi goście, którzy do stolicy Pomorza Zachodniego wpłyną po raz pierwszy. Taką jednostką będzie ekwadorski żaglowiec Guayas. Ten bark ma długość prawie 79 metrów! Kolejnym egzotycznym gościem będzie dobrze już znany w Szczecinie, brazylijski biały łabędź, czyli żaglowiec Cisne Branco. Wśród zagranicznych jednostek znajdziemy także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth. Nie zabraknie również polskich reprezentantów – największego polskiego żaglowca szkoleniowego Daru Młodzieży czy flagowego żaglowca Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitana Głowackiego.
Wszystkiej żaglowce, cumujące przy szczecińskich nabrzeżach, udostępnią swoje pokłady dla mieszkańców i turystów.
Wielu z nas czeka też na program artystyczny, koncerty i muzyczne gwiazdy. W tym roku staną cztery sceny, które będą ulokowane w różnych miejscach, by serwować różne brzmienia. Na Łasztowni, w okolicy Food Portu, rozstawiona zostanie scena lokalna, na której wystąpią szczecińscy artyści. Druga stanie przy Bulwarze Gdyńskim na wysokości Urzędu Celnego. W tym miejscu usłyszymy szantę przeplatającą się z muzyką celtycką, romantycznymi balladami i muzyką folkową. Wśród wykonawców takie szczecińskie zespoły jak m.in.: Dair, After Blues, Zemsta Królowej Anny, Ryczące Dwudziestki, Chango, a także goście z różnych regionów Polski: Klang, The Nierobbers, Chór Zawiszy, Flasch Creep, Cheap Tabaco, Wikingowie, Perły i Łotry, Kraków Street Band, Flaasch Creep, Banana Boat.
Scena główna stanie przy ulicy Jana z Kolna. Tu przez trzy dni szykują się koncerty polskich gwiazd.
– W piątek zaczniemy lokalnie, koncertem specjalnym Chóru Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z zaproszonymi gośćmi – zapowiada Celina Wołosz. – W sobotę zapraszamy na dyskotekę pod żaglami, w trakcie której wystąpią gwiazdy muzyki pop takie jak: Lanberry, Tribbs, Daria Marx, Sylwia Grzeszczak, wieczór zakończy się przy rytmach DJ Radio Eska. W niedzielę usłyszymy topowych wykonawców serwujących rock, pop, muzykę elektroniczną i alternatywną. Wystąpią: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus Feel. Wszystkie koncerty muzyczne organizowane w ramach finału regat The Tall Ships Races będą bezpłatne.
Prawy i lewy brzeg rzeki połączą dwa mosty pontonowe. Stoiska Jarmarku pod Żaglami ulokowane będą na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Po obu stronach staną też strefy food trucków i 8 tawern piwnych.
Najmłodsi znajdą atrakcje w strefach dziecięcych – największa będzie jak zawsze na placu Mickiewicza. Kolejna znajdzie się na Łasztowni na placu
im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sąsiedztwie strefy na Łasztowni będzie funkcjonowało wesołe miasteczko.
W programie imprezy także: parada załóg trasą Wały Chrobrego – Teatr Letni im. Heleny Majdaniec oraz VII Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2024 o Puchar Prezydenta Miasta. Do konkursu zgłosiło się 8 orkiestr dętych, które wspólnie zagrają szczeciński hejnał, przemaszerują ulicami miasta oraz bulwarami.
(K)
Regaty wielkich żaglowców rozpoczną się w Kłajpedzie (27-30.06). Stamtąd jednostki wypłyną w rejs do Helsinek (4-7.07), gdzie oficjalnie zakończy się pierwszy etap wyścigu i jednocześnie rozpocznie pierwszy rejs przyjaźni do Tallinna (11-14.07). Tallinn będzie też startem dla drugiego etapu, który zakończy się w Turku (18-21.07). W tym roku będą dwa rejsy przyjaźni, drugi na trasie Turku – Marienhamn (24-27.07). Zaś ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat, z wielkim finałem w Szczecinie, odbędzie się na trasie Marienhamn – Szczecin (2-5.08). 2 sierpnia w Szczecinie zacumują żaglowce, które zakończą swoją pięciotygodniową rywalizację na wodach Bałtyku.