Szczeciński Urząd Miasta opublikował niedawno projekt uchwały, która ma ustalić zasady i formy działania organizacji pozarządowych, jak również wysokość finansowania poszczególnych sektorów. W celu sprawniejszego i zgodnego z duchem społeczeństwa obywatelskiego ustalenia treści uchwały organizowane są konsultacje społeczne.
W konsultacjach mogą wziąć udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Szczecina. Przedmiotem debaty będzie projekt „Uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023”.
Konsultacje społeczne rozpoczęły się 22 sierpnia i potrwają do 22 września 2022.
– Celem konsultacji jest zebranie propozycji, uwag i opinii dotyczących projektu uchwały – informuje Sylwia Cyza-Słomska z UM Szczecin. – Program powstał w oparciu o wiedzę i praktykę liderów szczecińskich organizacji pozarządowych, jak i pracowników Urzędu Miasta Szczecin. Tak przygotowany dokument ułatwi wydobycie i wykorzystanie potencjału sektora pozarządowego w celu dalszego rozwoju naszego miasta.
Konsultacje przeprowadza się w formie zbierania pisemnych uwag (wysyłanych na adres bdo@um.szczecin.pl lub pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Szczecin i jego filii przy ul. Rydla) lub w ramach spotkań Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniach 8 i 15 września 2022 roku.
Do udziału we wspólnej dyskusji nad projektem uchwały zaproszeni są głównie działacze stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.
Czego dotyczy projekt? Przede wszystkim uchwała ma uregulować formy współpracy miasta z podmiotami pożytku publicznego, działającymi w takich dziedzinach, jak: sport, kultura, działania na rzecz mniejszości narodowych, kombatantów i osób represjonowanych, osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym i społecznym i in. Tekst projektu uchwały zakłada wspieranie organizacji pozarządowych, wzmacnianie ich pozycji oraz zwiększenie ich udziału w konsultacjach społecznych. Większy udział organizacji w życiu miasta ma też poprawić jakość dialogu społecznego i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Współpraca, jak zakłada tekst projektu uchwały, odbywać się ma na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności. Miasto ustaliło też przy okazji priorytetowe zadania publiczne, a w nich między innymi: bezpieczeństwo i porządek publiczny, ochronę środowiska, kulturę fizyczną, turystykę i rekreację, kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, pomoc społeczną i ochronę zdrowia, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, rewitalizację, działania na rzecz środowiska naturalnego czy współpracy transgranicznej.
Miasto ma udzielać wsparcia w formie finansowej. W projekcie, który ma być planowo realizowany między 1 stycznia a 31 grudnia 2023, przedstawiono też szczegółowe dane odnośnie do kwot finansowania na poszczególne sektory działalności pozarządowej. Kwota finansowania zadań publicznych to prawie 40 mln złotych. Wsparcie pieniężne zostanie przeznaczone na działania w ramach siedmiu obszarów: bezpieczeństwa i porządku publicznego (1 276 400, 00 zł), ochrony środowiska (627 000 zł), kultury fizycznej, turystyki i rekreacji (14 383 500,00 zł), kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego (855 000), pomocy społecznej i ochrony zdrowia (19 439 659, 50 zł), rozwoju społeczeństwa obywatelskiego (1 299 160,00 zł) i rewitalizacji (145 260, 00 zł). ©℗
(aj)