Jeszcze do niedawna to święto nazywało się 26 Kwietnia - powrotu Szczecina do Polski. Teraz "wydarzeń kwietnia 1945 roku". W czwartek na Cmentarzu Centralnym uczczono 73. rocznicę tamtych dni.
W uroczystościach pod pomnikiem Braterstwa Broni wzięli udział m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek, abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, parlamentarzyści i politycy rożnych opcji, przedstawiciele Wojska Polskiego, policji oraz Korpusu NATO, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Szczecina.
- Przychodzimy tu, aby uczcić pamięć wszystkich żołnierzy, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę na frontach Europy i świata. Przychodzimy także, aby wyrazić szacunek dla wszystkich tych, którzy są tu z nami a brali udział w tych dramatycznych wydarzeniach, wszystkich żołnierzy, kombatantów, pionierów Szczecina. Szczecińska nekropolia to szczególne miejsce, gdzie jak w soczewce skupia się historia naszego miasta. To tu groby przedwojennych mieszkańców mieszają się z setkami tysięcy grobów tych, którzy przez lata budowali nowy, polski Szczecin będący dziś powodem do dumy i satysfakcji. 26 kwietnia to moment, który pozwala wrócić pamięcią do tamtych czasów, gdy wiosną 1945 roku niemal 400-tysięczne miasto nagle stało się wyludnioną pustynią zrujnowaną niemal w 40 procentach, areną anarchii i samowoli sowieckich żołdaków. Miasto, które przez setki lat tętniło życiem nagle wszystko musiało rozpoczynać od początku - stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
- Dla Szczecina szczególnym czasem jest druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja. Doświadczamy tego każdego roku rozpoczynając od modlitwy na cmentarzu wojennym w Siekierkach poprzez modlitwę w rocznicę przejścia frontu przez miasto aż po rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zapraszam do chwili modlitwy, zarówno za żołnierzy o polskich sercach, jak i za wszystkich żołnierzy poległych w trakcie działań wojennych o miłosierdzie Boże, o niebo Dla wszystkich ofiar cywilnych, dla zesłańców dla więźniów, także dla tych, którzy zmarli z tęsknoty. Jednocześnie módlmy się, aby ta ziemia i miasto czerpały siłę z nadziei polskich serc, które były pełne wiary w Bożą moc, aby ten duch trwał - powiedział abp Andrzej Dzięga. Obchody rocznicy 26 kwietnia 1945 roku zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Braterstwa Broni.
(dar)
Na zdjęciu: W uroczystościach pod pomnikiem Braterstwa Broni wzięli udział m.in. prezydent Szczecina, abp metropolita szczecińsko-kamieński, parlamentarzyści i politycy, przedstawiciele wojska, policji, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy.
Fot. Dariusz GORAJSKI