W piątek w Technikum Ekonomicznym im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie odsłonięto tablicę poświęconą patronowi tej szkoły. Ochotnika do Auschwitz komunistyczne władze zamordowały 76 lat temu.
Tablica upamiętniająca rtm. Witolda Pileckiego wykonana jest z jasnobrązowego kamienia o niskim uziarnieniu o wymiarach 80x120 cm. W tablicy umieszczono płaskorzeźbę z brązu z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego. Autorem projektu tablicy jest art. rzeźb. Dawid Wawrzyniak. Tablicę ufundował szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie trafił do Auschwitz, aby wewnątrz obozu koncentracyjnego zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. To dzięki jego materiałom wywiadowczym, przekazywanym poza mury obozu świat dowiedział się o koszmarze, jaki niemieccy oprawcy zgotowali więźniom KL Auschwitz.
Po wojnie piekło zgotowali rotmistrzowi Pileckiemu komuniści. Aresztowany 8 maja 1947 r. został oskarżony m.in. o posiadanie broni, przygotowywanie zamachów zbrojnych oraz posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. Po brutalnym śledztwie, niewyobrażalnie umęczony przez komunistycznych katów, 3 marca 1948 r. stanął przed sądem. Wyrok w tym pokazowym procesie zapadł 15 marca 1948 r. Prośby o ułaskawienie skierowane do prezydenta Bolesława Bieruta przez obrońcę, przez przyjaciół oświęcimskich i przez Marię, żonę Pileckiego - zostały odrzucone.
Skazany na karę śmierci Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany w więzieniu mokotowskim. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 r. o godzinie 21:30, a ciało potajemnie pogrzebano, prawdopodobnie na tzw. „Łączce” - dziś kwatera „Ł” Cmentarza Powązkowskiego.
We wrześniu 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, wskazując na jego patriotyczną postawę.
W lipcu 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
5 września 2013 roku Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak awansował pośmiertnie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
(as)