Jarmark z dynią
Morzyczyn. 17. edycja Złotej Dyni, czyli Jarmarku Wsi Zachodniopomorskiej odbędzie się w Morzyczynie nad jeziorem Miedwie, w amfiteatrze i na terenach przyległych. Impreza rozpocznie się w sobotę o g. 11 galą muzyki ludowej w amfiteatrze. Występy na scenie trwać będą do g. 16. W niedzielę organizatorzy zapraszają od g. 10. Oficjalne otwarcie jarmarku – o g. 11. Na stoiskach do kupienia będą m.in. produkty ekologiczne i rękodzieło. W trakcie jarmarku zespół Kalina będzie świętować 45-lecie istnienia (g. 13.30). Na scenie wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, a o g. 17 każdy będzie mógł skosztować jubileuszowego tortu. Jarmarkowi towarzyszyć będą VIII Regaty o Złotą Dynię. O g. 16.30 ogłoszone zostaną wyniki konkursu m.in. na największą dynię, najciekawszy okaz ogrodowy i kulinarny pasztet z dynią. Godzinę później dla publiczności zagra zespół Sunny Funny Company. Zakończenie jarmarku – o g. 18.45.
Powrót do średniowiecza
Swobnica. Na II Warsztaty Rzemiosł Dawnych w Swobnicy (gmina Banie) zaprasza w sobotę Fundacja Droga Lotha. Na dziedzińcu i podzamczu zamku w g. 10-20 czeka moc atrakcji, a wstęp jest wolny. Będą pokazy średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych, walk rycerskich, zawody plebejskie. W programie także: prelekcje, tańce, gry i zabawy, licytacje. O g. 18 na dziedzińcu zamku zagra zespół muzyki dawnej Fleurdelis z Warszawy. Na finał – pokaz tańca z ogniem.
Piknik z Red Lips
Kamień Pomorski. Zespół Red Lips będzie gwiazdą Pikniku Rodzinnego z okazji 20-lecia Powiatu Kamieńskiego. Imprezę rozpoczną w sobotę o g. 10 zawody sportowe dla najmłodszych. Na boisku ze sztuczną nawierzchnią rozegrany zostanie turniej piłki nożnej dla roczników 2003 i 2006. O tej samej porze wystartują XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze dla Jednostek OSP. W południe rozpoczną swoje prezentacje gminy powiatu kamieńskiego. W czasie pikniku wystąpią m.in. zespoły ludowe i kabaretowe, Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z Gdyni, Orkiestra Dęta Red Swing Low z Gryfic. Wieczorem na scenie pojawi się zespół Specyficzni z Goleniowa, a ok. g. 20 da koncert popularny zespół Red Lips. Kolejną atrakcją będzie pokaz laserowy. Na zakończenie pikniku zagra discopolowy zespół Maxel, a potem dyskoteka pod chmurką.
Trzy dni z siatkówką
Goleniów. Niezwykle ciekawie dla kibiców siatkówki w żeńskim wydaniu zapowiada się trzecia edycja turnieju Goleniów Cup. Jego tegoroczna odsłona odbędzie się w dn. 13-15 bm. w hali sportowej przy ul. Norwida. Wstęp na wszystkie mecze będzie bezpłatny.
Świętowanie po żniwach
Trzebiatów. Mszą św. odprawioną o g. 12.30 w sanktuarium Macierzyństwa NMP rozpoczną się w sobotę wojewódzkie dożynki. O g. 14.30 barwny korowód przejdzie na stadion miejski. Jarmark dożynkowy kusić będzie produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Odwiedzającym stoiska czas umilą występy zespołów ludowych. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin – konkursów i zabaw dla dzieci. Podczas dożynek z udziałem wicemarszałka województwa Jarosława Rzepy nagrodzeni zostaną również laureaci konkursów Sołtys Roku, Piękna Zachodniopomorska Wieś oraz Zachodniopomorski Rolnik Roku. O g. 21 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Natalia Szroeder.
Jarmark z tradycją
Świdwin. W sobotę na terenie Podzamcza odbędzie się IV Powiatowy Jarmark Tradycyjnej Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego, który organizuje miejscowe Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Impreza będzie poprzedzona mszą św. w kościele pw. MNNP i korowodem na ulicach miasta. Oficjalne otwarcie o g. 14.20. Czas od g. 15 do g. 19 wypełnią prezentacje gminne oraz konkursy i zabawy dla dzieci. O g. 17.40 poznamy laureatów ogłoszonych konkursów. Od g. 19 blok rozrywkowy poprowadzi DJ. Gwiazdą wieczoru będzie wokalistka Jolanta Tubielewicz (g. 19.30-20.50). Na zakończenie przewidziano pokaz laserowy o g. 22.45. Magnesami wydarzenia są: stoiska z rękodziełem i ze zdrową żywnością, degustacje produktów lokalnych, grochówka.
Obrazy Jarosława Kukowskiego
Kołobrzeg. W piątek o g. 19 w Galerii Sztuki Współczesnej, w ratuszu, rozpocznie się wernisaż malarstwa Jarosława Kukowskiego pt. „Retrospekcje”.
Dni Dziedzictwa
Kołobrzeg. W sobotę o g. 11 na dziedzińcu Latarni Morskiej prezydent Anna Mieczkowska zainauguruje Dni Dziedzictwa. W tym roku rozpoczną się one grą miejską „Na tropie historii kołobrzeskiego uzdrowiska” przygotowaną przez Muzeum Oręża Polskiego. O g. 21 zwiedzać będzie można z przewodnikiem Bazylikę Mniejszą. Organizatorzy proszą o zabranie z sobą latarek. Wstęp wolny.
Inauguracja z wyjątkowym solistą
Koszalin. Uwertura „Leonora III” op. 72b Ludwiga van Beethovena, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego zabrzmią w piątek na inaugurację nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Koszalińskiej. Solistą będzie skrzypek Krzysztof Jakowicz, a miejscową orkiestrę symfoniczną poprowadzi Jakub Chrenowicz. Początek koncertu o g. 18.30 w obiekcie przy ulicy Piastowskiej 2.
Wycieczki koleją wąskotorową
Koszalin. Trwają godzinę i wiodą z Koszalina do Rosnowa. We wrześniu ciuchcia kursuje w każdą sobotę i niedzielę. W Rosnowie na podróżnych – w cenie biletu – czekają: plaża nad jeziorem, ognisko, zadaszone ławki i stoły, siłownia pod chmurką, plac zabaw dla dzieci. Dodatkowo są płatne kajaki i drezyny, bo wypożyczalnia jest na miejscu. Wyjazdy o g. 11 z koszalińskiego dworca wąskotorówki przy ul. Kolejowej 4, a powroty z Rosnowa o g. 13.30. Bilet normalny w obie strony kosztuje 25 zł, a ulgowy 20 zł. Przewóz rowerów za darmo.
Przedpremierowy m-teatr
Koszalin. Spektakle konkursowe X Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” poprzedzą widowiska towarzyszące festiwalowi na scenach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Przedstawienie dla młodzieży pt. „Like Fake”. Historię, której nie było Tomasza Ogonowskiego w reżyserii Arkadiusza Buszki widzowie obejrzą w sobotę o g. 19 i niedzielę o g. 17. Start spektakli konkursowych od przyszłej środy. Podczas gali rozdania nagród festiwalu „m-teatr” pokazany zostanie show Szymona Majewskiego pt. „MaminSzymek” z repertuaru stołecznego Och Teatru.
Trębacz na czele kwartetu
Koszalin. Rafał Dubicki znany jest z nagrań z takimi wykonawcami jak Sylwia Grzeszczak czy Ray Wilson, były wokalista grupy Genesis. Trębacz jazzowy stoi na czele własnego zespołu, który wydał album pt. „Story About Emotions”. Rafał Dubicki Quartet wystąpi w sobotę o g. 20 w sali klubowej Centrum Kultury 105. W cenie biletu jest płyta.
Zamkowe spotkanie pokoleń
Darłowo. W sobotę o g. 11 Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie przy ulicy Zamkowej 4 zaprasza na spotkanie pokoleń ph. „Na końcu tej drogi w Polskę się spleciemy” w ramach Europejskich/Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2019. Zebrani m.in. dowiedzą się, jak promuje się osadnictwo w Przystawach (gmina Malechowo); poznają projekt budżetu obywatelskiego gminy Postomino na rzecz integracji pierwszych mieszkańców Górska, Marszewa i Złakowa oraz kulisy powstania i realizacji projektu „Posłuchaj wnusiu…” – ścieżkę edukacyjną związaną z osadnictwem powojennym w gminie Sławno, a także sylwetki znanych darłowiaków z różnych dziedzin życia w powojennej rzeczywistości. Spotkanie uatrakcyjnią pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Kopnicy (gm. Darłowo) i zespołu „13 i Przyjaciele” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie. Wstęp wolny.
Historyczna procesja
Darłowo. Tradycją Królewskiego Miasta jest coroczne odnowienie ślubów, jakie w 1497 roku składali pleban i burmistrz, po największej w historii powodzi, zwanej Niedźwiedziem Morskim. W tym roku ich 522. rocznica rozpocznie się w sobotę o g. 18 Nieszporami w kościele Mariackim. Po nich mieszkańcy przejdą ulicami: Kościelną – Pocztową – Kowalską – Krótką – Zamkową – Podzamcze – Młyńską – Wałową – O.D. Tynieckiego – Świętej Gertrudy – do kościoła na górce, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Jałmużnę, którą niegdyś rajcy rozdawali potrzebującym, zastąpią wypiekane tylko na tę okazję maślane ciasteczka, zwane dar-darami.
(reg)
Fot. Piotr Dużak/arch.
Na zdjęciu: W niedzielę nad Miedwiem znów będą królowały dynie.