Wieczór z Krzysztofem Daukszewiczem
Świnoujście. „Jedz kawiorek” – to tytuł na bieżąco aktualizowanego autorskiego programu satyrycznego Krzysztofa Daukszewicza. Satyryk opisuje i wyśmiewa absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. W niedzielę o g. 17 artysta wystąpi w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu. Będzie mu towarzyszyć pianista Mieczysław Grochowski. Zapowiada się wieczór pełen dobrego humoru. Bilety do nabycia w kasie MDK-u (tel. 91 327 87 60; 881 080 286) i na portalu kupbilecik.pl.
Koncert Zoriany Grzybowskiej
Stargard. W piątek o g. 18 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego (ul. Kazimierza Wielkiego 13) odbędzie się recital tej cenionej śpiewaczki i bandurzystki. Zoriana Grzybowska koncertuje w Polsce i Europie, ma w swoim repertuarze nie tylko klasykę ukraińską, ale światową. Koncert w Stargardzie poświęcony będzie pamięci ofiar Wielkiego Głodu (Hołomodor) na Ukrainie w latach 1918-1947. Organizatorem wydarzenia jest Związek Ukraińców w Polsce – Oddział Szczecin, koło Stargard, w ramach projektu „Ukraińska kultura w Stargardzie – 2019”. Wstęp wolny.
Spotkanie z poezją
Golczewo. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza w piątek o g. 17 na wieczór poetycki Janiny Szelc pt. „Pisane na wietrze”. Będzie to spotkanie z autorką tomiku wierszy, mieszkanką Golczewa, która w te rejony przybyła w 1945 r. i z poezją związana jest od lat wczesnej młodości. Jak sama mówi, inspiruje ją codzienne życie, wspomnienia, muzyka, teatr, poezja, kwiaty, wiatr, deszcz, słońce, po prostu cały świat.
Posadzą 1000 buków
Kliniska. W 2019 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna obchodzi 100-lecie istnienia, a Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe 95-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu organizowana jest wspólna, ogólnopolska akcja sadzenia drzew pod hasłem #ZasadźSięNaZdrowie. W Kliniskach pracownicy Inspekcji Sanitarnej we współpracy z leśnikami posadzą ok. 1000 buków. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o g. 12.
Szachowe eliminacje
Gryfino. W sobotę o g. 10 w Pałacyku pod Lwami rozpocznie się ósmy turniej eliminacyjny XXI Grand Prix Gryfina w Szachach. Celem imprezy jest popularyzacja królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Liczba uczestników sobotnich rozgrywek jest ograniczona (do 40 zawodników), stąd też zapisy w dniu turnieju możliwe są tylko w przypadku wolnych miejsc. Szczegóły na http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_5593/.
Gliptykos dobroczynnie
Gryfino. W niedzielę o g. 18 Grupa Teatralna Gliptykos z Gryfińskiego Domu Kultury ponownie wystąpi dobroczynnie. Tym razem zespół zagra na rzecz gryfinianina Roberta Janika, który 9 maja br., wracając z pracy do domu, doznał rozległego zawału serca. Stało się to na autostradzie A6. W ostatniej chwili zdążył jeszcze zwolnić i zjechać autem na pobocze. Reanimacja trwała bardzo długo, ok. 50 minut; na skutek niedotlenienia do chwili obecnej jest w stanie śpiączki mózgowej. Aby jego stan zdrowia mógł ulec poprawie, chory potrzebuje stałej rehabilitacji oraz intensywnej stymulacji. Wymaga to ogromnych nakładów finansowych, którym niestety rodzina nie jest w stanie sprostać; potrzebne jest wsparcie. We wrześniu br. bliscy i przyjaciele zorganizowali akcję pn. „Budzimy Roberta – wstawaj szkoda dnia”, z której dochód przeznaczony został na leczenie i rehabilitację Roberta Janika. Gliptykos dokłada cegiełkę do tej pomocy, przekazując nań całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży biletów-cegiełek oraz programików (za symboliczną złotówkę); spektaklowi towarzyszyć będzie kiermasz ciast – również z przeznaczeniem na pomoc dla chorego. (akme)
Jesienne spotkania z przyrodą
Łobez. W niedzielę o g. 10 odbędzie się rajd pieszy po ziemi łobeskiej – 10. edycja jesiennych wędrówek. Po zbiórce na wyspie koło Nadleśnictwa wszyscy wyruszą w nieznane pod przewodnictwem Adama Koguta i Elżbiety Jankowskiej-Kogut. Do pokonania będzie dystans 14 km. Zakończenie rajdu przy ognisku nad jeziorem Chełm. Organizatorem imprezy jest Ognisko TKKF Błyskawica.
Dzień rotmistrza Pileckiego
Kołobrzeg. W sobotę w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herbarta odbędzie się VII Kołobrzeski Dzień z Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Impreza rozpocznie się o g. 15 od rozstrzygnięcia VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. W programie przewidziano również pokaz filmu dokumentalnego „Witold” w reż. Tadeusza Pawlickiego. Całość dopełni koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego pt. „W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym”. Wcześniej, bo o g. 12 w Sali Plafonowej kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego wygłoszony zostanie przez Jarosława Wróblewskiego z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie wykład pt. „Z Rakowieckiej na Łączkę”. Wstęp wolny.
Pamięci Grażyny Bacewicz
Koszalin. „Wspominając wielką kompozytorkę” – to tytuł piątkowego koncertu symfonicznego poświęconego patronce koszalińskiego Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej, bo placówka jej imię nosi. W roli głównej wystąpi altowiolista Maciej Sionkowski z orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Artysta z filharmonikami koszalińskimi pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza wykona Koncert na altówkę i orkiestrę Grażyny Bacewicz. W programie występu są też: Koncert altówkowy G-dur Georga Phillipa Telemanna i VIII Symfonia G-dur op.93 Ludwiga van Beethovena. Początek o g. 18.30 w siedzibie filharmonii przy ulicy Piastowskiej 2.
Jazzowe koncerty i jam sessions
Koszalin. Trwa XV Hanza Jazz Festiwal. W piątek o g. 19 w sali Centrum Kultury 105 rozpocznie się koncert zespołów złożonych z uczestników warsztatów. Następnie zagra polska formacja Orange Trane. Po występie jam session w restauracji „Rezerwat” przy ulicy Zwycięstwa 105. Na zakończenie festiwalu, w sobotę o g. 19, ponownie zaprezentują się wykonawcy z warsztatów, a na finał – Black Art Jazz Collective. Jam session wyznaczony został o g. 22 w Centrali Artystycznej przy ul. Heleny Modrzejewskiej.
Kult koncertuje
Koszalin. Kazik Staszewski i spółka wystąpią w piątek w Event Center G38 przy ul. Gnieźnieńskiej 38. Koncert odbędzie się w ramach tzw. Trasy Pomarańczowej. Ostre teksty, energia i charakterystyczne dla Kultu połączenie gitar, trąb i klawiszy, czynią, że mimo upływu lat wykonawcy zapewniają odbiorcy ponad dwugodzinną dawkę solidnego rocka. Początek występu o g. 19.
Poezja Norwida w Domku Kata
Koszalin. Twórczość jednego z czterech najważniejszych XIX-wiecznych poetów polskiego romantyzmu zabrzmi w sobotę w Domku Kata przy ul. Grodzkiej 3. XXX Turniej Recytatorski imienia Cypriana Kamila Norwida zbiega się z obchodami jubileuszu 60-lecia Teatru Propozycji „Dialog”. Gościem wydarzenia będzie Krzysztof Wojciechowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Początek scenicznych występów uczestników turnieju o g. 10.
Maleńczuk + rhythm section
Koszalin. Recital składa się z zestawu pieśni ulicznych i popularnych przebojów Macieja Maleńczuka, takich jak „Ostatnia nocka”, „Tango Libido” czy „Dawna dziewczyno”. Sobotni występ artysty w sali Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 2 rozpocznie się o g. 19.
„Nocna Ściema” rekordowa
Koszalin. W tych zawodach nie liczy się czas i wiek uczestników. Podczas „Nocnej Ściemy 2019” biegacze, w zależności od wybranego dystansu, do pokonania będą mieć 3 lub 6 pętli o długości ok. 7 kilometrów. Rywalizacja rozpocznie się o g. 2 w nocy (26-27 bm.), toteż 60 minut później każdy z biegaczy cofa zegarek, gdy czas letni ustępuje zimowemu. To 9. edycja imprezy, w której wystartuje blisko tysiąc kobiet i mężczyzn. „Nocną Ściemę” organizuje miejscowe Stowarzyszenie Sport, rekreacja i wolontariat SFX. Start i meta przy hali sportowej politechniki przy ul. Racławickiej. ©℗
(reg)
Fot. Wiesław Miller/arch.
Na zdjęciu: Bieg „Nocna Ściema” to już tradycja w Koszalinie. Organizowany jest dokładnie w tę noc, kiedy czas letni ustępuje zimowemu.