Święto kaszy
Trzebiatów. Przez dwa dni mieszkańcy i wczasowicze uczestniczyć będą w tradycyjnym Święcie Kaszy w Trzebiatowie, poświęconym legendarnemu uratowaniu miasta od napadu gryficzan. Wówczas spadająca z baszty obronnej miska z kaszą ocaliła miasto od zniszczenia, bo spłoszyła najeźdźców.
Święto rozpocznie się w sobotę o g. 16.30 przy Baszcie Kaszanej, gdzie burmistrz Józef Domański rozbije miskę z kaszą na tarczach rycerzy. Potem nastąpi przemarsz przez miasto orszaku ze słoniem, który jest symbolem Trzebiatowa. Na terenie ogrodów pałacowych rozpocznie się festyn połączony z jarmarkiem, występami zespołów muzycznych i poczęstunkiem symboliczną miską kaszy, na którą zawsze czeka wielu chętnych. W trakcie imprezy na scenie wystąpią m.in. zespoły Czerwona róża, Trzebiatowiacy, Centrala 57 i Piotr Ściesiński oraz zespół Nowator. Po godz. 23 rozpocznie się dyskoteka.
W niedzielę świętować będziemy od g. 17, a gwiazdą wieczoru będzie Krystyna Giżowska. Na zakończenie, o g. 20.30, wystąpi DJ „Fokus”, pojawi się Biała Dama, a potem w niebo poszybują fajerwerki.
Poezja śpiewana na dworcu
Pogorzelica. Nadmorska Kolej Wąskotorowa, oprócz przewozów zabytkowymi pociągami, proponuje swoim pasażerom wiele dodatkowych atrakcji i to całkiem za darmo. Jednym z takich wydarzeń będzie koncert poezji śpiewanej, który odbędzie się w sobotę o g. 18 na scenie na dworcu kolejowym w Pogorzelicy.
W koncercie pod tytułem „Dopóki jest tak czy siak” zaprezentuje się czworo wykonawców. Jako pierwszy wystąpi koszaliński duet „Tomek Trust & Annie”, w repertuarze złożonym z własnych aranżacji pieśni Edwarda Stachury i Starego Dobrego Małżeństwa oraz innych znanych wykonawców muzyki krainy łagodności. W drugiej części koncertu na dworcowej scenie pojawią się Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – artyści bardzo znani miłośnikom pieśni żeglarskiej i poezji śpiewanej. W sobotnim recitalu artyści zaprezentują najbardziej znane ballady rosyjskie z repertuaru Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej oraz autorskie kompozycje.
Przed koncertem, już od g. 17, czynny będzie ogródek gastronomiczny. Będzie tam można skosztować potraw z grilla, zjeść pyszne ciasto, wypić kawę, herbatę lub schłodzone piwo. Na koncert do Pogorzelicy będzie można dojechać z Trzęsacza o g. 18.30, z Rewala o g. 18.35, Śliwina – g. 18.40, Niechorza (latarnia) – g. 18.50 i Niechorza – g. 18.55. Bilety (tam i z powrotem) będą w promocyjnej cenie 10 zł. Kurs powrotny z Pogorzelicy do Gryfic zaplanowany jest ok. g. 21, po zakończeniu koncertu.
Organy i śpiew
Kamień Pomorski. Trwa 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W piątek wystąpią Wacław Golonka (organy) i zespół wokalny Anima pod dyrekcją Wiktora Smirnowa. Koncert w katedrze rozpocznie się o g. 19.
Wacław Golonka ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Laureat międzynarodowych konkursów organowych. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy P. Łukaszewskiego (płyta otrzymała w 2008 r. nagrodę Fryderyka). Prowadził działalność pedagogiczną na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Pradze i Lipsku. W kamieńskiej katedrze artysta wykona m.in. Salve Regina Jakuba Sowy, V Sonatę D-dur Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Obrazki taneczne Mariana Sawy. Utwory na organy będą przeplatane kompozycjami w wykonaniu zespołu wokalnego Anima. Zespół powstał w 1992 r. w Sankt Petersburgu. Założycielem oraz kierownikiem artystycznym grupy, która koncertowała na całym świecie, jest Wiktor Smirnow. Zespół ma w repertuarze utwory od chorału gregoriańskiego do kompozycji współczesnych. W kamieńskiej katedrze usłyszymy dziesięć utworów, m.in.: Pieśni sakralne Gieorgija Swiridowa i Psalm 103 Pawła Czesnokowa.
Początek koncertu o g. 19.
Od Bacha do Piazzolli
Świnoujście. W piątek o g. 19 w kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się kolejny koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych. Zagrają: organistka Ewa Sawoszczuk i trębacz Janusz Bobiński. Podczas koncertu posłuchamy także śpiewu sopranistki Beaty Bobińskiej.
Ewa Sawoszczuk ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczka wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali muzyki organowej. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami, a także z Filharmonią Pomorską. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką koncertów organowych w Bydgoszczy.
Beata Bobińska (sopran) to także absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu. W repertuarze posiada liczne pieśni, arie koncertowe, operowe i operetkowe, a także partie solowe dzieł oratoryjno-kantatowych. Śpiew jest jej pasją, którą stale rozwija, śpiewając podczas koncertów kameralnych i symfonicznych z udziałem m.in. Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej.
Janusz Bobiński, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie trąbki, jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień solowych na konkursach ogólnopolskich, a także laureatem konkursów zespołów kameralnych. Prowadził warsztaty muzyczne w zakresie gry na trąbce w Gdańsku. Koncertmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej POW w Bydgoszczy. Od 2004 r. pierwszy trębacz, solista orkiestry Opery NOVA w Bydgoszczy. Współpracuje z wieloma zespołami m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capella Bydgostiensis, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Maria Rodriguez Band, Polish Energetic Ensamble i Orkiestrą XXI Wieku.
W programie koncertu znalazły się utwory J.S. Bacha, M.D. Głucha, F. Durante, A. Stradelli i A. Piazzolli. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kawiarni Sonata lub przed koncertem przy kościele.
Koncert dla wszystkich
Świnoujście. W piątek o g. 19 w muszli koncertowej przy promenadzie rozpocznie się koncert Baltic Neopolis Quartet. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Dom Kultury. Wstęp wolny.
Ultramaraton Tour De PoMorze
Świnoujście. W piątek odbędzie się oficjalne otwarcie Ultramaratonu Kolarskiego Tour De PoMorze. O g. 18 wraz z uczestnikami spod hotelu Interferie można będzie przejechać ulicami miasta (5 km) rundę honorową. Kolarze wystartują w trasę dzień później, w sobotę, o g. 8 z pokładu promu Bielik.
Zagra Jose Torres Band
Świnoujście. W piątek o g. 20 w Tango Passion Cafe wystąpi Jose Torres Band. Rezerwacji biletów można dokonać pod nr tel 721 451 721.
Biegamy w parku
Świnoujście. W sobotę o g. 9 w Parku Zdrojowym odbędą się cotygodniowe biegi w ramach Parkrunu. Dystans do pokonania to 5 km. Warto będzie przyjść wcześniej, żeby wziąć udział we wspólnej rozgrzewce.
Relaks przy muzyce
Świnoujście. W sobotę w muszli koncertowej odbędzie się koncert pod tytułem „Czas relaksu”. Zagra Big Band ze Stargardu. Początek wydarzenia o g. 10. Wstęp wolny.
Siatkówka i tenis na plaży
Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę w Pustkowie rozegrany zostanie siatkarski turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę rozgrywki tenisa plażowego (deble open) w ramach cyklu „Huck Tenis Beach”. Początek o g. 10.30.
Wyjątkowe spektakle
Janowo. Wioska Artystyczna Janowo zaprasza miłośników teatru i dobrej rozrywki. W piątek o g. 20.15 na letniej scenie w tej małej miejscowości, położonej 8 km od Rewala, wystawiony zostanie półtoragodzinny spektakl złożony z improwizowanych miniatur teatralnych. W sobotę o tej samej porze widzowie przyjmą zaproszenie do obejrzenia improwizowanej komedii romantycznej, a w niedzielę na scenie odegrany zostanie kolejny spektakl pełen dobrego humoru i pozytywnej energii. Z repertuarem wioski artystycznej można się zapoznać na stronie internetowej improatak.pl.
Wakacje z klimatem
Wybrzeże Rewalskie. Fundacja Zatrzymać Czas i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zapraszają w piątek do Rewala na piknik ekologiczny. Od g. 14 na placu przy Urzędzie Gminy czeka czeka moc atrakcji, m.in.: spektakl dla dzieci „Nad kolorową rzeczką” w wykonaniu aktorów warszawskiego teatru ITAKZAGRAMY, kino napędzane energią wytwarzaną przez rower, gigantyczne ekopuzzle, konkursy z nagrodami. O g. 18 w namiocie PSEW znana prezenterka Krystyna Czubówna będzie czytać dzieciom. W sobotę o tej samej porze organizatorzy zapraszają do Niechorza (plac przy Latarni Morskiej), a w niedzielę do Pustkowa (Błonia przy ul. Spacerowej). Wstęp wolny.
Smyczki na promenadzie
Międzyzdroje. V Baltic Neopolis Festival w sobotę zawita do Międzyzdrojów. Najpierw muzycy wystąpią dla najmłodszych słuchaczy. O g. 17 na promenadzie dadzą koncert zatytułowany „Na smykach dla smyka”. O g. 19 muzycy zapraszają do Międzynarodowego Domu Kultury na koncert „Summertime”. Wstęp wolny.
Kino na leżakach
Stargard. W ramach wakacyjnego cyklu „Kino na leżakach” w piątek widzowie obejrzą amerykański komediodramat „Greeen Book” nagrodzony Oscarem. Początek seansu w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego – o g. 21.40.
Zielonym do góry
Stargard. Takie hasło będzie towarzyszyć eko-piknikowi, który w sobotę odbędzie się w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego. Wspólna zabawa rozpocznie się o g. 14, a w programie m.in.: warsztaty ekologiczne dla najmłodszych „Z niczego coś fajnego” (każde dziecko jest proszone o przyniesienie niepotrzebnej podkoszulki, z której wykona oryginalną torbę na zakupy), wystawa prac plastycznych Jadwigi Sikorskiej, występ zespołu Divers. Zorganizowana zostanie także zbiórka elektrośmieci i zużytych telefonów komórkowych, które będzie można wymienić na sadzonki. Koło Gospodyń Wiejskich zaprosi do zdrowej kuchni.
Piosenka francuska
Stargard. „Koncert piosenek francuskich” odbędzie się w niedzielę o g. 20 w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego. Wykonawcami będą Artyści Sceny Art Cafe: Krzysztof Gładysz, Celina Gładysz, Katarzyna Sobierajska-Viol, Krzysztof Kopacki, Piotr Dolata, Piotr Świrepo i Maciej Szeliga.
Zaczytani w Ogrodzie
Przelewice. W Ogrodzie Dendrologicznym cyklicznie odbywają się spotkania z literaturą polską i światową. A to w ramach Salonu Literackiego „Zaczytani w Ogrodzie”, na które zaprasza Biblioteka-Gminne Centrum Kultury „Ogród Kultury” w Przelewicach. W niedzielę wśród przepięknej roślinności czytana będzie książka „Czereśnie zawsze muszą być dwie” Magdaleny Witkiewicz. Początek spotkania o g. 14. Udział jest bezpłatny (obowiązuje bilet wstępu do Ogrodu).
Festyn integracyjny
Myślibórz. Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” zaprasza na Festyn Integracyjny, który odbędzie się w sobotę w Harcówce przy ul. Szarych Szeregów 6. Wydarzenie jest częścią projektu „Niepełnosprawni na rowery” współfinansowanego przez starostwo powiatowe i program „Społecznik” na lata 2019-2021. Festyn rozpocznie się o g. 16, a w programie m.in.: oficjalne otwarcie wypożyczalni rowerów dla osób niepełnosprawnych, gry i zabawy integracyjne dla dzieci z fizjoterapeutami, kurs prawo jazdy na wózek inwalidzki, sensoryczny tor przeszkód, warsztaty robienia gniotków, mini turniej w boule, dmuchane atrakcje dla dzieci. Będzie można skorzystać z Parku Linowego, pomyślano także o domowych wypiekach i grillu.
Jarmark Doberski
Dobra k. Nowogardu. W sobotę warto przyjechać do miasteczka na Jarmark Doberski. Impreza odbędzie się na stadionie miejskim. O g. 13.30 wystartują biegi uliczne. Oficjalne otwarcie Jarmarku i uhonorowanie najlepszych biegaczy nastąpi o g. 15. Pół godziny później milusińskich zaprosi do wspólnej zabawy Klaun Laluś. Wszystkim czas umili występ Bieniczanek (g. 17.30) i konkurs na najlepszy Głos Gminy Dobra (g. 18). O g. 19 koncertować będzie zespół Nadmiar, a o g. 20 rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Jedzeniu Kiełbasy Doberskiej. Na muzycznej scenie wystąpi zespół San Sebastian i Czadoman (g. 23). Od północy „Dyskoteka pod gwiazdami”, którą poprowadzą DJ Gregory i DJ Lukas.
Festiwal piwa
Kołobrzeg. Weekend minie w porcie jachtowym pod znakiem piwa. Mowa o imprezie Beer Festival Colberg 2019 organizowanej przez Kołobrzeską Fabrykę Piwa Colberg. W programie przewidziano m.in. zabawy, konkursy i biesiady piwne. Nie zabraknie także akcentów muzycznych. Festiwal rozpocznie się w piątek o g. 15. W sobotę impreza wystartuje o g. 12. Niedzielny poranek przy piwie rozpocznie się o g. 10. Wstęp wolny.
Oddział Zamknięty u strażaków
Korzystno. W sobotę o g. 13 w podkołobrzeskim Korzystnie rozpocznie się festyn strażacki. W czasie imprezy zorganizowane zostaną zawody strażackie i pokazy ratownictwa medycznego. Będzie też symulacja wypadku samochodowego. Ciasta, grochówka i konkursy dla dzieci z nagrodami – to dodatkowe atrakcje. Publiczność zabawiać będzie grupa Big Band, a o g. 20.30 na scenie pojawi się Jary Oddział Zamknięty. Zwieńczeniem imprezy ma być pokaz fajerwerków. Wstęp wolny.
Seans w plenerze
Białogard. W piątek na placu Stanisława Wyspiańskiego pojawi się „kino pod gwiazdami”. O g. 21.30 wyświetlony tam zostanie film „Rozumiemy się bez słów” z 2014 r., a po nim „Bohemiam Rhapsody” z roku ubiegłego. Dla widzów przygotowano 200 miejsc siedzących. To może okazać się jednak za mało. Dlatego organizator – Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, zachęca zainteresowanych wydarzeniem, aby wzięli z sobą koce lub krzesełka turystyczne. Wstęp wolny.
Zabawa z nowoczesnością
Koszalin. Dzieci i młodzież w piątek znajdą się w „W świecie Minecraft”. Entuzjaści komputerowych gier survivalowych spotkają się w świecie rzeczywistym o g. 10.30 na placu piknikowym przy Parku Wodnym Koszalin. Zabawa potrwa do g. 13. Wstęp wolny.
Duety w katedrze
Koszalin. To niezwykły koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W piątek zagrają duety: organowy Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova z Rosji oraz harfowy – Carlos Roberto Pena Montoya z Kostaryki i Juliusz Wesołowski z Polski. Początek występu o g. 19.15 w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Miasto w ogniu
Koszalin. To nie tylko tytuł wystawy, która przypomina tragedię z 11 października 1718 roku, gdy w Koszalinie doszło do zaprószenia ognia i spłonęło 75 procent zabudowy mieszkalnej i użyteczności publicznej. Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37 zaprasza w sobotę o g. 18 do zwiedzania i na spotkanie z kuratorem ekspozycji, Andrzejem Kuczkowskim. Dwie godziny później dziedziniec muzealny rozświetli się feerią barw, które zapewnią akrobaci z koszalińskiej grupy tańca z ogniami. Wstęp bezpłatny.
Srebrne wesele Mariana i Heli
Koszalin. Miejscem wieczoru humoru będzie scena w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy J. J. Śniadeckich 4. Głównymi wykonawcami i gospodarzami sobotniego weseliska będą: Leszek Malinowski i Waldemar Sierański z koszalińskiego kabaretu Koń Polski. Obok nich publiczność zabawią: Jerzy Kryszak, Michał Posmyk (Paranienormalni), Robert Korólczyk (Kabaret Młodych Panów), Grzegorz Dolniak (stand-up) oraz kabarety – Pod Wyrwigroszem, Neo-Nówka, Jurki, Rak i Kałasznikof. Początek o g. 19.45. Transmisję można obejrzeć w Polsacie.
Seans przed ratuszem
Koszalin. Miejscowi i przyjezdni mogą wziąć udział w seansie plenerowym na Rynku Staromiejskim. W sobotę o g. 22 wyświetlony zostanie amerykański komediodramat pt. „Green book”, nagrodzony w tym roku Oscarem jako najlepszy film. Projekcja potrwa 130 minut. Wstęp wolny.
Festiwal filmów skandynawskich
Darłowo. To już 19. edycja przeglądu w kinie Bajka, która rozpoczęła się w czwartek (25 bm.) i potrwa do niedzieli włącznie. Organizatorzy, którzy zyskali patronat ambasad: Danii, Szwecji i Norwegii, zaprezentują m.in. sylwetki trzech artystów, którzy wywarli ogromny wpływ nie tylko na sztukę filmową. Są to: Astrid Lindgren – szwedzka autorka literatury dziecięcej („Młodość Astrid”, „Pippi Langstrump”), Ingmar Bergman – reżyser filmowy (dokument „Bergman – Rok z życia”, „Persona”) i kolejny reżyser Lars von Trier („Dom, który zbudował Jack”). Widownia za darmo obejrzy 17 projekcji, w tym dwa pokazy przedpremierowe dla dzieci i młodzieży: „Magiczny dywan” i „Kraina szkła”. W holu kina zobaczyć można wystawę fotografii pt. „Duńskie wzornictwo w obiektywie Piotra Topperzera”.
Projekt Plaża
Darłowo. To kolejna edycja Projektu Plaża z gospodarzem Olivierem Janiakiem. Ekipa TVN przystanie w Darłówku Zachodnim (wejście od ulicy Dorszowej). Miasteczko od piątku do niedzieli już od g. 9 dzieciom proponuje: Kids Club, plac zabaw z animatorami i konkursy z upominkami, a dla starszych: warsztaty nauki na desce SUB czy skakanie na wodnej trampolinie. Tradycyjnie odbędą się zajęcia z zumby i powstanie kącik czytelniczy. Wieczorami kino letnie w strefie player.pl. Obecni będą aktorzy i uczestnicy popularnych seriali i programów z grupy TVN Discovery Polska oraz wykonawcy muzyczni.
Kino pod chmurką
Darłowo. Wzorem lat ubiegłych, na rynku miejskim można bezpłatnie obejrzeć seanse w ramach wakacyjnego kina plenerowego. W sobotę o g. 22 będzie to amerykański komediodramat pt. „Czego życzy sobie kobieta” z Sharon Stone.
Biesiada pełna historii
Komorowo. Stowarzyszenie Hereditas Pomeranae – Dziedzictwo Pomorza zaprasza do Komorowa (gmina Polanów). W sobotę rozpocznie się VII Komorowska Biesiada Historyczna. To największe cykliczne wydarzenie historyczno-edukacyjne w powiecie koszalińskim. W imprezie udział weźmie około 150 pasjonatów z całego kraju. W programie są: warsztaty dla dzieci, pokaz walk rycerskich, degustacja historycznej kuchni, prezentacja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, pokazy strojów historycznych i samochodów zabytkowych.
Amerykański sen ze Sławomirem
Mielno. W sobotę o g. 16 turyści i mieszkańcy zapraszani są na widowisko muzyczne na placu przy obiekcie handlowym Polo Market. Gwiazdą będzie Sławomir Zapała, aktor i piosenkarz znany z przeboju „Miłość w Zakopanem”. Wystąpią też Hot Lips i Krzysztof Ster. Atrakcją powinny być również stare samochody amerykańskie, popcorn, gotowana kukurydza, smażone kurczaki czy wata cukrowa. Nadto w programie animacje dla dzieci i dorosłych oraz dmuchańce. ©℗
(reg)
Fot. Mirosław Kwiatkowski
Na zdjęciu: Jak co roku podczas Święta Kaszy będzie przemarsz przez miasto orszaku ze słoniem, który jest symbolem Trzebiatowa.