Z dogoterapii i teatroterapii mogli korzystać pacjenci Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” w Szczecinie. W ostatnich czterech miesiącach odbyło się prawie 50 takich spotkań. To dzięki Fundacji PKO Banku Polskiego.
W zorganizowanie takiego wsparcia osobiście zaangażował się dyrektor 2 oddziału tego banku w Szczecinie – Tomasz Sulikowski. We wrześniu minionego roku Fundacja przekazała 10 tysięcy zł, co umożliwiło w kolejnych miesiącach przeprowadzenie 16 terapeutycznych spotkań z uwielbianymi przez dzieci psami, a także 32 zajęć teatralno-aktorskich.
– Troska o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży jest mi, jako ojcu, szczególnie bliska, ale to też znak obecnych czasów – powiedział Tomasz Sulikowski. – Zbieg kilku okoliczności pozwolił mi znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie i pomóc wesprzeć działania na rzecz wychowanków oddziału psychiatrii dziecięcej szpitala „Zdroje”. Bardzo się z tego cieszę.
Dogoterapia i teatroterapia są ważnym dopełnieniem tradycyjnych metod leczenia pacjentów z problemami psychicznymi. Leczone na oddziale dzieci i nastolatkowie są często doświadczeni traumatycznymi przeżyciami. Możliwość spędzenia wolnego czasu na zabawach ze specjalnie tresowanymi psami czy na próbach do przedstawień teatralnych to dla nich solidny zastrzyk pozytywnej energii i ważna odskocznia od szpitalnej rzeczywistości.
– Ciężko opisać radość, z jaką dzieci i nastolatkowie uczestniczą w tych zajęciach – mówi dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara, ordynator Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje”. – Pacjenci z niecierpliwością na nie czekają, codziennie dopytują, kiedy będą kolejne. To fantastyczne dopełnienie ich wolnego czasu. Przedpołudniami dzieci mają sesje terapeutyczne, zajęcia w ramach szkoły szpitalnej, a popołudniami zwyczajnie się nudzą, a dzięki dogoterapii czy zajęciom z teatroterapii ten czas łatwiej i milej im mija.
Sfinansowanie przez Fundację PKO Banku Polskiego dodatkowych zajęć terapeutycznych jest kontynuacją projektu rozpoczętego 3 lata temu przez członków Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie. To oni byli inicjatorami wprowadzenia na oddziale psychiatrycznym dla dzieci zajęć i form terapii, które wypełnią młodym pacjentom czas wolny, jaki mają do swojej dyspozycji popołudniami i w weekendy. Zaangażowanie lionsów i ich działania podejmowane na rzecz pozyskania dodatkowych funduszy na ten cel zaowocowały również darowizną przekazaną przez Fundację PKO BP.
– Dla szpitala, dla naszych pacjentów wsparcie takich instytucji jest bardzo ważne, ponieważ pieniądze, które otrzymujemy z NFZ pokrywają tak naprawdę podstawowy proces leczniczy, a wszelkie dodatkowe terapie i zajęcia są możliwe tylko i wyłącznie dzięki takim darczyńcom – podkreśla Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”. – Bardzo serdecznie za to ważne społecznie zaangażowanie dziękujemy.
Zakończenie (z końcem 2023 roku) dotacji z banku nie oznacza wstrzymania spotkań z milusińskimi psami czy zajęć scenicznych.
– Od stycznia dodatkowe formy terapii dla pacjentów psychiatrii dziecięcej ponownie finansowane będą przez przyjaciół oddziału, czyli członków Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie – informuje Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala „Zdroje”. – Cały czas trwa też zbiórka organizowana przez młodzież z II LO w ramach projektu „Dbaj o Zdro(w)je”, z której cała kwota na wiosnę przeznaczona zostanie także na rzecz młodych pacjentów zmagających się z problemami psychicznymi.
(sag)