O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać zarówno właściciele mieszkań czy domów, jak i najemcy. Warto sprawdzić, czy się nam należy - szczególnie w tych ciężkich czasach. Warunki, jakie należy spełnić, by starać się o dodatek mieszkaniowy, to przede wszystkim dochód i powierzchnia lokalu.
Dochód „na członka gospodarstwa domowego" w ostatnich 3 miesiącach nie może przekroczyć 1500 zł, by można starać się o dodatek mieszkaniowy. Wynika to ze wskaźnika urzędowego, tj. 125 proc. najniższej emerytury ogłaszanej przez ZUS (obecnie 1200 zł).
W przypadku gdy w lokalu mieszka osoba samotna, to dochód uprawniający do dodatku mieszkaniowego jest wyższy i wynosi 175 proc. najniższej emerytury, czyli obecnie 2100 zł.
Chodzi o dochód przed opodatkowaniem, ale po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, a także składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe. Co ważne: do dochodu nie wlicza się świadczeń, z których być może już korzystasz, np. dopłat do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start, ale także m.in. świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatku z tytułu urodzenia
...