Symbolika opiera się na psychologii spostrzegania oraz na archetypach funkcjonujących w świadomości i nieświadomości społecznej. Dowolny symbol może tworzyć rozmaite skojarzenia. W chwili, gdy odniesie się go do konkretnej sytuacji, przechodzi z funkcji uniwersalnego symbolu do konkretnego znaczenia.
Zauważmy użycie odwróconej swastyki przez nazistowską armię. Pierwotnie symbolizowała ona szczęście i protektorat nieba. Kolejny symbol, gwiazda pięcioramienna odwołująca się do planety Wenus, ta również została zawłaszczona przez komunistów i ich zbrodniczy system. W podobny sposób może być użyty każdy symbol, w tym znak „Z".
W roku 1919 wydano powieść Juhnstona Mcculley’a „Znak Zorro". Na podstawie bestsellera (w sumie 50 mln egz.) stworzono liczne komiksy oraz filmy, począwszy od czarno-białego i niemego z roku 1920 o tym samym tytule, a także późniejsze i współczesne wersje, takie jak „Maska Zorro". W „Znaku Zorro" występuje szlachcic erudyta o imieniu Don Diego Vega uchodzący za słabego szermierza i pogromcę serc niewieścich. Pozornie to konformista zupełnie
...