Dzień 22 lipca w czasach PRL był podniesiony do rangi najważniejszego święta państwowego, mającego zastąpić 11 listopada. Organizowano odczyty, uroczyste akademie, przyznawano odznaczenia państwowe oraz ogłaszano amnestie. Były też festyny i wojskowe parady.
Okres funkcjonowania PRL można podzielić na kilka etapów ściśle związanych z dniem 22 lipca. Ustanowiono go świętem narodowym ustawą Krajowej Rady Narodowej w dniu 22 lipca 1945 roku. Było to rok po podpisaniu Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
Przez lata nowa władza starała się 22 lipca organizować wydarzenia i świętować ważne rocznice takie jak np. w roku 1966 Tysiąclecie Państwa Polskiego będące odpowiedzią na kościelne obchody Milenium chrztu Polski.
Z dniem 22 lipca związane jest np. oddanie, w roku 1955, do użytku najsłynniejszej budowli czasów PRL, czyli Pałacu Kultury i Nauki imieniem Józefa Stalina. Jeśli chodzi o Szczecin, to 22 lipca powiązane jest wydarzenie (jakby nie patrzeć) kulturalne, czyli pierwszy seans filmowy w powojennym Szczecinie. W roku 1945 w kinie „Polonia"
...