Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Plany na majówkę. Co łączy husytów, cystersów, króla popu, buraki cukrowe oraz napad na bank i Nagrodę Nobla?

Data publikacji: 30 kwietnia 2023 r. 12:03
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2023 r. 12:21
Plany na majówkę. Co łączy husytów, cystersów, króla popu, buraki cukrowe oraz napad na bank i Nagrodę Nobla?
Inscenizacja historyczna pt. „Zdobywanie klasztoru przez oblegających husytów” Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

Pisząc te słowa, jestem ciałem w kwietniu, ale duchem na majówce, czyli już w maju. Albowiem jak Polska długa i szeroka tak i ja mam plany na spędzenie długiego weekendu. Pojadę otóż na Dolny Śląsk i odwiedzę cztery miejscowości. Pierwszą z nich będzie Lubiąż. Potem Wołów i Konary. Na końcu będzie Wińsko.

Zacznę od Lubiąża. Mieścina niewielka, a nawet nie mieścina, tylko wieś, bo jakoś tak się złożyło, że Lubiąż miał prawa miejskie (1249-1844), potem je utracił i do dziś nie odzyskał. Mieścina niewielka, ale za to z jaką historią! Wiecie, że ćwierć wieku temu był tam król popu sam Michael Jackson? Serio. Nie wierzycie, to sprawdźcie w internetach. Są nawet zdjęcia. Co on tam robił? Chciał otóż kupić cysterski zespół klasztorny będący jednym z największych zabytków tej klasy w Europie i największym opactwem cysterskim na świecie. Kupno zabytku i jego utrzymanie przerosło słynnego Michaela. I dobrze, bo dzięki temu mam dokąd jechać i co zwiedzać. Lubiąż to dla mnie przede wszystkim arcydzieło śląskiego baroku. Bo ja lubię barok, jego przepych i fruwające aniołki.

Lubiąż mieści się na terenie należącym administracyjnie do gminy Wołów. Tam też pojadę, bo z Wołowem wiążą się różne historyczne wydarzenia i miejsca. Dość wspomnieć liceum, do którego uczęszczał pierwszy polski kosmonauta, czyli Mirosław Hermaszewski. Drugie wydarzenie i miejsce to bodajże największy powojenny napad na bank! Działo się to 19 sierpnia 1962 roku. Pięcioosobowa grupa przestępców, wspomagana przez dwóch wspólników, dostała się do pomieszczeń oddziału Narodowego Banku Polskiego w stojącym do dziś budynku przy placu Jana III Sobieskiego i dokonała kradzieży gotówki. W wyniku napadu skradziono 12 531 000 złotych. To była wówczas fortuna! Na kanwie historii napadu w 1975 roku powstał film pt. „Hazardziści" w reżyserii i do scenariusza Mieczysława Waśkowskiego. Oprócz filmu, kilka lat wcześniej, ukazał się komiks pt. „Kocie oko" - wydano go w ramach serii o przygodach dzielnego kapitana Milicji Obywatelskiej o nazwisku Jan

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 76% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 28-04-2023

 

Krzysztof Żurawski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Co łączy?
2023-05-01 20:01:39
- kasa Misiu, kasa! Zmieniło się coś do czasów "demokracji liberalnej" (dawniej kapitalizm) ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA