Osoby, które w czasie stanu wojennego zostały ukarane za działalność niepodległościową, mają szansę na to, żeby te orzeczenia zostały unieważnione. Kampanię przeciwko nadużyciom komunistycznej władzy prowadzą prokuratorzy z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Apelują do skrzywdzonych przez reżim o zgłaszanie się.
- Komisja podjęła z urzędu działania i w 2021 roku zarejestrowano aż 29 takich spraw z okresu stanu wojennego, dotyczących orzeczeń kolegiów i 14 dotyczących orzeczeń sądów. Łącznie 43 sprawy - informuje prokurator Marek Rabiega, naczelnik OKSZpNP w Szczecinie. - Sprawy te dotyczą głównie skazania za udział w strajkach, akcjach ulotkowych czy akcjach protestacyjnych oraz za udział w demonstracjach w dniach trzeci - piąty maja 1982 roku w Szczecinie. Osoby skazywane były zarówno na kary pozbawienia wolności, jak i na wysokie grzywny.
A to przykładowe orzeczenie, którym zajęła się komisja. W lipcu ubiegłego roku prokuratorzy skierowali wniosek do Sądu Okręgowego o unieważnienie orzeczenia Kolegium ds.
...