Większa precyzja i dużo mniejsza inwazyjność - to podstawowe zalety nowoczesnej metody zabiegu przywracającego wzrok u pacjenta z poważnym schorzeniem rogówki. Pozwala m.in. w krótszym czasie uzyskać bardzo dobre efekty leczenia i minimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepionej tkanki. Taka nowoczesna metoda w klinice szpitala na szczecińskich Pomorzanach jest już standardem w leczeniu niewydolności i uszkodzenia komórek śródbłonka rogówki oka.
Prof. Anna Machalińska z I Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie jako jedyna w Polsce przeprowadza nowatorskie, małoinwazyjne zabiegi przeszczepienia błony Descemeta, które przywracają wzrok pacjentom cierpiącym na poważne schorzenia rogówki.
Została za to doceniona w ogólnopolskim konkursie „Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" w kategorii „Innowacje w szpitalu - medycyna - nowatorskie metody leczenia".
Rogówka oka pełni kluczową funkcję w prawidłowym widzeniu. Zbudowana jest z pięciu warstw, z których najbardziej przyśrodkową jest błona graniczna tylna, zwana błoną Descemeta. Choroby
...