Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Z pomocą robota da Vinci. Dali szansę pacjentowi na normalne funkcjonowanie

Data publikacji: 20 września 2021 r. 16:53
Ostatnia aktualizacja: 20 września 2021 r. 23:41
Z pomocą robota da Vinci. Dali szansę pacjentowi na normalne funkcjonowanie
Na zdjęciu (od lewej): pielęgniarka Małgorzata Skubisz, dr med. Henrik Zecha, pielęgniarka Wioleta Lewandowska, dr n. med. Mateusz Wojtarowicz, prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski – lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Fot. SPSK-2  

Kolejną, nową operację z użyciem systemu robotycznego da Vinci przeprowadzili szczecińscy lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach. Tym razem była to operacja wytworzenia zastępczego pęcherza jelitowego, w całości wykonanego w ciele pacjenta. Trwała długo. Ale pacjent czuje się dobrze i ma szansę na w miarę normalne funkcjonowanie.

To była pierwsza taka operacja w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Przeprowadził ją prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski - lekarz kierujący kliniką, w asyście dr. med. Henrika Zechy (Henrik Zecha ze szpitala Albertinen-Gruppe w Hamburgu). Celem było umożliwienie pacjentowi w miarę normalnego funkcjonowania po wycięciu pęcherza moczowego.

Nowotwór pęcherza jest drugim najczęstszym nowotworem układu moczowego. I piątym jeśli chodzi o przyczyny zgonów u mężczyzn. Rzadziej zapadają na niego kobiety. Niepokój powinna wzbudzać obecność krwi w moczu, a standardowym badaniem, mogącym wykryć chorobę, jest USG pęcherza.

W zaawansowanych stadiach

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 72% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 20-09-2021

 

Autor: oprac. (sag)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pacjent
2021-09-20 23:24:12
Wybitnie antypatyczny gość ten profesorek. Nawet dzień dobry w prywatnym gabinecie nie odpowiada, nie mówiąc już żeby raczył wspomnieć na pacjenta. Straszny buc!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA