„Bosman" to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek regionalnych. To duma Szczecina, podobnie jak „Pogoń", „Pasztecik" i „Filipinki". Browarowi właśnie stuknęło 175 lat! To dobra okazja, aby przybliżyć sylwetkę jubilata oraz okoliczności, w jakich pojawił się na świecie.
Kiedy się zaczęło?
Mówiąc o szczecińskim browarnictwie należy sięgnąć do jego historii. Warzenie piwa znane było na tych terenach od wieków. Piwo było wówczas przede wszystkim artykułem spożywczym. Produkcji piwa sprzyjały uprawy chmielu, których największe skupiska znajdowały się w podszczecińskich wioskach Zabelsdorf (Niebuszewo), Grabow (Grabowo) i Frauendorf (Golęcino).
Od kiedy należy liczyć rozpoczęcie warzenia piwa w Szczecinie? Dobrą datą wydaje się rok 1243 - wówczas to, wkrótce po przyznaniu Szczecinowi praw miejskich przez księcia Barnima I, zaczęły powstawać w mieście cechy skupiające rzemieślników. W najstarszej szczecińskiej księdze opisującej mieszkańców i ich zawody można znaleźć tytuł brassator oznaczający dziś tyle co piwowar. Wiadomym więc jest, że w mieście warzono piwo, i
...