Wypadki, wady wrodzone, niepełnosprawność… - te problemy dotknąć mogą każdego. Ciężej doświadczeni przez los wymagają stałej opieki. Zapewniają ją najczęściej najbliżsi. Niejednokrotnie słyszeliśmy o osobach, które 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu czuwają nad niepełnosprawnymi członkami rodzin.
Zastanawiamy się, jak sobie z tym radzą, kiedy odpoczywają, w jaki sposób załatwiają urzędowe sprawy, kiedy chodzą po zakupy i z kim zostawiają wtedy chorego. Osobnym problemem jest wykluczenie z życia społecznego, zawodowego, zaniedbywanie własnych spraw oraz rezygnacja z życiowych planów i aspiracji. Jak pomóc?
Problemy stałych opiekunów osób niepełnosprawnych dostrzegł na szczęście rząd oraz lokalne samorządy. Mowa o programie „Opieka wytchnieniowa", który zakłada dofinansowanie z budżetu państwa tych powiatów i gmin, które zdecydują się wprowadzić go na swoim terenie. Idea zakłada wsparcie członków rodzin osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im czasowego zastępstwa przy sprawowanej opiece. Adresaci projektu nie muszą przy tym za to płacić. Za pracę zawodowych opiekunów i
...