Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Eksperci: mieszanie szczepionek Pfizer i AstraZeneca daje wysokie stężenia przeciwciał

Data publikacji: 04 lipca 2021 r. 12:43
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2021 r. 11:33
Eksperci: mieszanie szczepionek Pfizer i AstraZeneca daje wysokie stężenia przeciwciał
Fot. Pixabay  
Można łączyć różnego typu szczepionki przeciwko COVID-19, takie jak Pfizer i AstraZeneca. Daje to wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka niepożądanych działań poszczepiennych – twierdzi, powołując się na najnowsze badania, dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z mieszanych dawek różnego typu szczepionek skorzystała niedawna kanclerz Niemiec, 66-letnia Angela Merkel. Po otrzymaniu w kwietniu preparatu AstraZeneki, w drugiej dawce w czerwcu podano jej szczepionkę Moderny (opracowanej w technologii mRNA).

Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność mieszania dawek rożnego typu szczepionek przeciwko COVID-19.

„Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień?” – stawia na Twitterze pytanie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Specjalista powołuje się na badania naukowców University of Oxford, w którym wykazano, że podanie szczepionki Pfizera, opracowanej w technologii mRNA, po zastosowaniu w pierwszej dawce preparatu AstraZeneki, daje nawet lepsze efekty, jeśli chodzi o poziom przeciwciał, niż ponowne użycie tej samej szczepionki.

W niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, dopuszcza się już mieszanie dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Prof. Mathew Snape z University of Oxfiord, który nie uczestniczył w badania Com-COV, twierdzi jednak, że nie ma jeszcze podstaw do zmiany rekomendacji w tej sprawie.

Jego zdaniem na podstawie dotychczasowych obserwacji można mieszać schematy szczepień w niektórych tylko przypadkach, aby bardziej uelastycznić program szczepień. Badanie Com-COV przeprowadzone na 830 osobach nie jest jeszcze dostateczne, by wprowadzić w tej sprawie szerszą rekomendację.

„Jest to oczywiście zachęcające, że mieszanie szczepionek daje wysoki poziom przeciwciał oraz komórek typu T” – zaznaczył w wypowiedzi dla Reutersa. Opowiada się jednak za tym, żeby na razie nie było to regułą. Z badań wynika, że lepszą odpowiedź immunologiczną uzyskuje się, gdy w drugiej dawce podawana jest szczepionka mRNA (w tym przypadku Pfizera), a nie odwrotnie.

Prof. Mathew Snape zwraca jednak uwagę, że preparat AstraZeneki daje lepsze efekty w drugiej dawce, gdy zostanie podany po dłuższym okresie, co najmniej 12 tygodni. W Wielkiej Brytanii 80 proc. dorosłych otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 (najczęściej preparat AstraZeneki – PAP), a 60 proc. ludności jest już po dwóch dawkach.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do wróbla
2021-07-18 11:31:28
- poczytaj pierwsze "njusy" o szczepieniach, przecież to rząd zobowiązał się do pokrycia "skutków ubocznych".
prof. doc. dr hab. K
2021-07-14 14:30:29
I dolać do tego 200ml wódeczki! i okrasić zasmażką. Do tego po szczepionce koniecznie kaszanka! Bo trzeba liczne przeciwciała nakarmić! Dlatego kaszanka, dużo kaszanki.. Jak już się to uleży. Należy dla zdwojenia przeciwciał nałoglądać się filmów dla dorosłych. Wtedy to się namnożą... uszami przeciwciała będą wyłazić.. A jak już wyleza to trza ustawić je na progu domu, to łone nie wpuszczą cowida nam do chaty. Tylko o kaszance trzeba pamiętać!
A na koncu...
2021-07-12 21:36:48
Po-robia z Nas "sitka"... i wtedy do piachu !!
wróble...
2021-07-08 18:25:30
...świerkają, że jest to pomysł iście sztański, bo za powikłania nikt nie będzie chciał wziąć odpowiedzialności. Ktoś też może mówić, że to ze względu na mieszanie szczepionek, zwłaszcza, że na jesieni znów będzie kolejna kampania szczepionkowa. Na wiosnę następna, tak jak zapowiadał kilka lat temu amerykański lekarz dr Daniel Neides, że każdy człowiek na Ziemi będzie musial przyjąć 140 szczepionek za swojego życia i właśnie teraz wdrażają ten projekt
@Tylko pytam...
2021-07-08 17:42:57
Testują na kim się da. Ciekawe, gdzie testowano te szczepionki na kobietach w ciąży, że teraz namawia się je do szczepień, mówiąc, że są one dla nich i ich potomstwa bezpieczne
tylko pytam...
2021-07-07 13:01:15
Na kom testujecie? Na więżniach i psycholach??????
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA