Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Leżąca wieża Eiffla [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 06 marca 2022 r. 23:23
Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2022 r. 14:33
Leżąca wieża Eiffla
 

Tego stalowego giganta, nazywanego często leżącą wieżą Eiffla, dłużej budowano, niż eksploatowano w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Potem przez kilka lat się głowiono, co począć w Lichterfeld z tą kupą złomu. Od 2012 roku F60 - most transmisyjny - jest kolejną atrakcją Brandenburgii, a wyrobisko jeziorem.

Do niedawna rejon Dolnych Łużyc był największym obszarem wydobywczym węgla brunatnego w Niemczech. Po zamknięciu wielu kopalń, tereny zaczęto rekultywować. Jedną z pamiątek po kopalniach jest gigantyczna konstrukcja mostu przenośnikowego F60 w Lichterfeld. Ma 502 metry długości, 202 m szerokości i 74 m wysokości. Nawet po modyfikacji i demontażu niektórych podzespołów waży 11 000 ton. Takie wymiary sprawiają, że F60 to największa ruchoma maszyna i najcięższy pojazd lądowy na świecie. Poruszała się na 760 kołach napędzanych przez ok. 200 silników, a pracowało przy niej ponad 500 górników. Porównywana do niej wieża Eiffla ma zaś 324 metrów wysokości, zaś do jej zbudowania zużyto 7,5 tysiąca ton stali.

Ten jeden z pięciu zbudowanych w czasach NRD mostów przenośnikowych można obejrzeć w Muzeum Besucherbergwerk F60. Po górniczym pozdrowieniu „Szczęść Boże!” z przewodnikiem wyposażonym w audioguide (dostępne w języku polskim) rusza się - o ile się nie ma lęku wysokości! - na poznawanie stalowej konstrukcji. Najpierw trzeba wejść na wysokość 15 metrów, na której zaczyna się wędrówka wzdłuż pasa transmisyjnego. Można zajrzeć do górniczej dyspozytorki i wnętrza maszyny. Po spacerze, na szczęście tylko lekko pod górę, stalowym chodnikiem i schodkach dochodzi się na platformę widokową na wysokości 74 m, z której rozciąga się widok na sztuczne jezioro, farmę turbin wiatrowych, instalacje fotowoltaiczne, lasy. Chętni mogą z 60 metrów zjechać na linie (roping) albo zjeść kolację nad ziemią.

F60 jest oznaczeniem mostów przenośnika nadkładu (połączenie koparki i taśmociągu), stosowanych w górnictwie odkrywkowym węgla brunatnego w zagłębiach łużyckich. Zostały zbudowane przez TAKRAF w Lauchhammer. Transportują nadkład (ziemię), który leży nad pokładem węgla. Wysokość cięcia wynosi 60 m, stąd nazwa F60. Pierwszy taki kombajn zbudowano w latach 1969–1972, wyposażając go pięć lat później w most podajnikowy. Ostatni powstał w latach 1988-91 dla kopalni Klettwitz-Nord w gminie Lichterfeld. W jego budowie wzięło udział ponad tysiąc ludzi. Działał zaledwie 13 miesięcy, od marca 1991 r. do czerwca 1992 r. i przerzucił w tym czasie ok. 27 mln ton odkrywki.

Po decyzji o zamknięciu kopalni w Lichterfeld koniec stalowego giganta wydawał się bliski. Łużyce i Centralne Niemieckie Przedsiębiorstwo Górnicze szykowały się do jego kontrolowanej rozbiórki. Dzięki garstce entuzjastów ocalał i w 2002 r. zrekultywowany teren kopalni Klettwitz-Nord wraz z F60, na którym zamontowano instalacje dźwiękowe i świetlne, został udostępniony zwiedzającym jako element Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Część zaś wyposażenia stalowego giganta została wykorzystana w pozostałych mostach przerzutu nadkładu w pobliskich kopalniach węgla brunatnego.

                                                                      *** 

Wysokość wieży Eiffla w Paryżu od 15 marca br.wynosi już nie 324 metry, lecz 330 metrów. A to za sprawą 6-metrowej anteny DAB+, która została umieszczona na budowli.
Marzenna Głuchowska
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Malwina
2022-03-13 20:51:50
Ty za Polskę nie decyduj. Decyduj za siebie. Prąd z węgla twoim zdaniem nieekologiczny? To go sobie wyłącz w domu, nie korzystaj. Ciepło w ciepłociągu pochodzi z węgla? To odłącz ogrzewanie. Powieś sobie na balkonie panel fotowoltaiki, a na kominie wiatraczek i żyj w zgodzie ze swoimi przekonaniami, a mi ich nie narzucaj. Będziesz miała rzeczywistość bez paliw kopalnych. Wytrwałości życzę, szczególnie w długie zimowe wieczory.
Malwina
2022-03-13 17:37:39
Tak powinno być też w Polsce, że się zamyka kopalnie niszczące środowisko i powietrze, którym oddychamy. Polska powinna jak najszybciej przejść na ekologiczne źródła energii.
@Zołza
2022-03-11 19:09:10
A ja zawsze odczuwam rodzaj podziwu dla naszego gatunku który potrafi jako jedyny dokonywać takich imponujących rzeczy. Kompletnie nie odbieram tego że przekształcamy świat jako zniszczenia. Jesteśmy jedynym gatunkiem który może opuścić tę planetę i zasiedlać inne planety.
Zołza
2022-03-10 19:25:09
@Euroentuzjasta - możesz jechać do czynnej kopalni odkrywkowej i się upajać zniszczeniami, także w Polsce. Cudownych wrażeń.
Euroentuzjasta
2022-03-08 13:28:36
Już nie mogę doczekać się wizyty tam i podziwiania nowego ekologicznego wizerunku Europy: "widok na sztuczne jezioro, farmę turbin wiatrowych, instalacje fotowoltaiczne". Dzięki ekoświry!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA