Na całym świecie 20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia.
Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka – zapisano w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 28 czerwca 2012 roku. Postanowiono wówczas, że 20 marca będzie obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Szczęścia.
Warto przypomnieć, że inicjatywa uchwalenia Międzynarodowego Dnia Szczęścia pochodziła z królestwa Bhutanu. Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstał tam wskaźnik szczęścia narodowego GNH (Gross National Happiness Index), który miał lepiej niż PKB odzwierciedlać zrównoważony rozwój, jakość życia i dobrobyt.
Obchody Międzynarodowego Dnia Szczęścia promują edukację i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, walki z ubóstwem, osiągnięcia dobrobytu we wszystkich krajach.
W Badaniu Spójności Społecznej prowadzonym przez GUS również pojawia się kategoria szczęścia. Respondenci pytani są między innymi o poczucie szczęścia i zadowolenie z życia. Najnowsze dane z badania przedstawia infografika obrazująca, jak na przestrzeni kilku ostatnich lat zmieniała się ocena naszego dobrostanu.
ONZ od 2012 roku przygotowuje wykorzystujący dane statystyczne World Happiness Report, który ocenia poczucie szczęścia mieszkańców poszczególnych krajów świata. Raport opiera się na takich wskaźnikach, jak PKB, pomoc socjalna, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność dokonywania wyborów życiowych, hojność, postrzeganie korupcji. W opublikowanym w środę raporcie (World Happiness Report 2019) Polska zajęła 40 miejsce na 156 krajów, przesuwając się o 2 pozycje do góry w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na pierwszym miejscu pozostała Finlandia.
Fot. Facebook