Planetoidy stanowią ważne miejsce w systemie astrologicznym, rozszerzając jego znaczenie o nowe wartości. Osiem planet: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton oraz Słońce i Księżyc to dziś za mało, aby opisać wzrastającą świadomość i dążenie człowieka do samopoznania. Pojawiają się nowe elementy, które ułatwią zrozumienie i pomogą zaakceptować społeczny rozwój i ewolucję ludzkości.
Ceres jest obecnie uznana przez większość astrologów za nową władczynię znaku Panny, obok starego władcy Merkurego. Odkryta w 1801 roku, uznana dziś za planetę karłowatą i królową pasa asteroid, krąży między orbitą Marsa i Jowisza. Stanowi pomost pomiędzy planetami osobistymi (ciała niebieskie do Marsa) a społecznymi (od Jowisza aż do Plutona) niosąc – podobnie jak inne planetoidy – nowe formy porozumiewania się jednostki ze światem.
W mitologii rzymskiej Ceres jest boginią wegetacji i urodzaju, jej grecki odpowiednik to Demeter. W astrologii odpowiada za relacje pomiędzy matką a córką (mit o porwaniu Persefony, córki Demeter przez Plutona do podziemnego królestwa, gdy ostatecznie Zeus nakazuje dzielić czas po połowie dla matki i męża) daje możliwość wyboru własnej drogi życia. Opisuje relacje rodzinne, miłość rodzicielską, stopień zadbania o siebie i innych, obfitość i dostatek. A także wewnętrzną równowagę i samostanowienie o sobie dla kobiet (Ceres nie posiada partnera, sama zajmuje się domem i wychowaniem potomstwa). W horoskopie mężczyzny może oznaczać relacje z matką, córką, ukazywać wzorzec domu.
Juno, planetoida odkryta rok później odnosi się do spraw małżeńskich i partnerskich oraz wszelkich zmian na tym polu. Juno to grecka Hera, żona Zeusa, która była bardzo zazdrosna z powodu niewierności męża. Mściła się na kochankach, kłóciła i godziła z Zeusem ciągle trwając u jego boku. Juno reprezentuje miłość małżeńską, często cierpliwą i wybaczającą, lub odejście od tego stereotypu i podążenie inną drogą w zależności od ustawienia tej planetoidy w horoskopie zarówno męskim czy żeńskim.
Westa – związana z ciepłem i spokojem ogniska domowego. Buduje wewnętrzny ogień, który może zostać przez kobietę skierowany na dowolne aspekty życia, gdzie może inspirować, tworzyć harmonię, pomagać w transformacji i odnosić się do rozwoju duchowego. Mężczyźnie ułatwia dostrzeżenie aspektów żeńskich w swojej osobowości, gdyż każda istota ludzka jest dualna. Wewnętrzny ogień związany jest także z energią kundalini, która może ujawniać się w sferze seksualnej lub stać się energią duchową wznoszącą się do górnych czakr, gdzie transformuje rozwój człowieka do wyższego poziomu nirwany.
Pallas, czyli Atena, bogini mądrości, stanowi o karierze zawodowej, społecznej, osiągnięciach życiowych, co jest istotne zwłaszcza dla kobiet, które stosunkowo od niedawna mogą zajmować się swoim rozwojem na równi z mężczyznami. Dla mężczyzny jest to sposób, aby włączyć do swojej kariery miękkie kobiece aspekty oraz sposób, w jaki traktuje on kobiety na swojej drodze zawodowej. Mocno postawiona Pallas w horoskopie daje obraz kobiety niezależnej, odnoszącej sukcesy i stawiającej swoją karierę na pierwszym planie.
Eros – planetoida z grupy Amora przecina się z orbitą Marsa, jest więc na wskroś męska, związana z temperamentem miłosnym, pociągiem fizycznym, seksem, pożądaniem, namiętnością, romansem i atrakcyjnością.
Eros został odkryty w Berlinie 13 sierpnia 1898 roku. Horoskop odkrycia ma spore znaczenie dla każdej planetoidy, gdyż pokazuje nam jej potencjał. W horoskopie odkrycia Erosa widzimy przede wszystkim Wenus w koniunkcji z Jowiszem, bo tak powinno być w horoskopie boga miłości: „małe szczęście”, czyli Wenus planeta miłości w koniunkcji z „dużym szczęściem” i największym dobroczyńcą Zodiaku Jowiszem. Ponadto układ ten ma pozytywne aspekty: Słońce znajduje się w świetlistym znaku Lwa, a Mars w koniunkcji z Plutonem i Neptunem, czyli jest moc, energia, miłość i wyczucie. Tak jak u empatycznego kochanka być powinno. Księżyc jest w znaku Raka, co wzmaga intuicję i zrozumienie uczuć, w sekstylu z Merkurym, więc Eros doskonale wie, co i kiedy ma powiedzieć, aby dopiąć swego.
Eros przedstawiany był jako młody mężczyzna z łukiem i strzałą, którą godzi w zakochanych, by ich ze sobą złączyć. Pomyślna pozycja lub tranzyt Erosa jest zapowiedzią konstruktywnej siły miłości w naszym życiu. Jej posadowienie wyraża naszą chęć poszukiwania bratniej duszy i połączenia z nią na dobre i na złe.
Planetoidy, podobnie jak jest to w mitologii, tworzą związki – Eros zakochuje się w Psyche, która reprezentuje miłość duchową, romantyczną, płynącą prosto z serca. Psyche jest ucieleśnieniem dobroci, ogromnej wrażliwości, pragnie kochać idealnie, szuka swojej bratniej duszy. Gdy los ich z sobą styka, co zawsze – jak to w mitologii i w życiu – nie jest łatwe, jednak tworzą pełną harmonię, której owocem jest córka Hedona, co oznacza w języku greckim: przyjemność, rozkosz. Od tego imienia pochodzi słowo hedonizm, czyli postawa wyznająca przyjemność i rozkosz za najwyższe dobro i cel życia.
Pozostaje nam wierzyć, że ta wiosna przyniesie same pozytywne energie, ale można podejść tym razem bardziej świadomie do tematu uczuć, związków i relacji społecznych i sprawdzić w horoskopie, jak przedstawia się sytuacja, zanim poniesie nas emocjonalna przygoda.
www.MalgorzataGardasiewicz.pl
Małgorzata WADŻET GARDASIEWICZ
Fot. Wikipedia