Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Święty Mikołaj i królowa Bona. Połączeni w Bari [GALERIA]

Data publikacji: 12 grudnia 2021 r. 21:46
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2021 r. 21:59
Święty Mikołaj i królowa Bona. Połączeni w Bari
Fot. Visit Bari  

We włoskim Bari wznosi się ładny romański kościół. Jego patronem oraz miasta jest Święty Mikołaj. W bazylice znajdują się relikwie biskupa z Myry, a także pomnik grobowy królowej Bony, którą w tamtejszym zamku otruto.  

Św. Mikołaj żył ponoć na przełomie III i IV w. Był biskupem Myry (Obecnie Demre w Turcji). Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Na początku XI w. Myra wpadła w ręce muzułmanów, a o uchronienie przed profanacją spoczywających w bazylice szczątków świętego i ich wywiezienie rywalizowały wpływowe osobistości Bari i Wenecji. Kupcy z Bari wyprzedzili Wenecjan. Przenieśli na statek większość relikwii. W mieście pozostawili jednak cudowną ikonę oraz pusty sarkofag św. Mikołaja. Po rozmaitych cudownych wydarzeniach flota dopłynęła do Bari, gdzie 9 maja 1087 r. zniesiono ciało Mikołaja na ląd. Złożono je w kościele św. Benedykta. Dwa lata później zaczęto budować z białego kamienia wspaniałą bazylikę.

Nieukończoną jeszcze budowlę poświęcono w r. 1197 i przeniesiono do niej szczątki świętego. Bari to jedyna miejscowość we Włoszech, gdzie obchody ku czci św. Mikołaja odbywają się dwa razy do roku: w maju, czyli w rocznicę przybycia relikwii do miasta, oraz 6 grudnia – w dniu jego śmieci. Bazylika San Nicola jest największym sanktuarium świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Kościół w Bari

Według legendy, jeśli panna przyjdzie do krypty kościoła, gdzie spoczywają relikwie, 6 grudnia i trzy razy okrąży kolumnę, to w ciągu roku znajdzie męża. Natomiast 9 maja rektor bazyliki przez otwór w sarkofagu specjalną chochlą pobiera ok. 3 szklanek ...manny wydobywającej się z kości świętego. Pielgrzymi mogą zabrać ją w małej ampułce zawierającej niewielką ilość cudownej substancji rozpuszczonej w wodzie święconej.

Za XII-wiecznym cyborium ołtarza głównego bazyliki, na wklęsłej ścianie absydy, od 1593r. znajduje się grobowiec z białego i czarnego marmuru Bony Sforzy, żony Zygmunta Starego i matki Zygmunta Augusta. Mauzoleum ufundowała jej córka, Anna Jagiellonka. Na lwich łapach spoczywa czarny sarkofag, na którym klęczy postać królowej. Bona jest przedstawiona jako osoba w starszym wieku. Obok stoją patroni Polski i Bari – św. Stanisław i św. Mikołaj.

Kościół w Bari

Tropiciele śladów polskiej królowej w Bari, które jest miastem partnerskim Szczecina, powinni także obejrzeć zamek. Bona urodziła się 2 lutego 1494 r. w Vigevano w Lombardii jako córka Giana Galeazza Sforzy i Izabeli Aragońskiej. Po przedwczesnej śmierci ojca matka zabrała dzieci i wróciła w rodzinne strony – najpierw osiadła na wyspie Ischia, a w 1502 r. przeniosła się do swego księstwa w Bari. Zamieszkali w  Castello Svevo lub Castello Normanno-Svevo (Zamek Szwabski lub Zamek Normańsko-Szwabski). W 1518 r. Bona została żoną Zygmunta Starego i królową Polski. Wróciła do Bari osiem lat po śmierci męża, w 1556 r. Rok potem została otruta przez swego zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Pappacodę. Po jej śmierci zamek stał się własnością króla Neapolu. Za panowania Burbonów twierdza była najpierw więzieniem, a następnie koszarami. Od kilku lat jest tam muzeum.

Marzenna Głuchowska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA