Międzynarodowy Dzień Sernika obchodzimy w czwartek (30 lipca). To wyjątkowe ciasto, którego głównym składnikiem jest twaróg, gości na naszych stołach podczas wszystkich świąt i ważnych uroczystości. Tym bardziej warto sięgnąć po nie dzisiaj.
Jaka jest jego historia? Do Polski sprowadził sernik Jan III Sobieski po powrocie z Bitwy pod Wiedniem. Zapewne zasmakował w tym rarytasie w stolicy Austrii, słynącej z wyjątkowych wyrobów cukierniczych. Dzięki niemu Polacy delektują się sernikiem już 337 lat. Pierwsze wzmianki o serniku pochodzą jednak już z czasów starożytnych, kiedy to jadano go podczas igrzysk olimpijskich, jako sycące danie z dodatkiem ziemniaków.
Dziś serniki przygotowywane są na bardzo rozmaite sposoby. Mamy więc kaloryczny, tradycyjny sernik krakowski powstający z tłustego sera, masła i wielu jaj pieczony na spodzie z kruchego ciasta z dużą ilością bakalii i lukrem na wierzchniej kratce z ciasta. Są także delikatne lekkie serniczki na zimno z dodatkiem owoców i galaretek. Dziś zatem każdy musi wybrać taki sernik, który smakuje mu najbardziej.©℗
(el)
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: ciast jest wiele, ale w czwartek liczy się tylko sernik.