Powiatowy Zgorzelec nad Nysą Łużycką liczy nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców. Położenie miasta i historyczne związki z sąsiednim Görlitz, którego do 1945 roku było częścią, wyzwalają polsko-niemieckie inicjatywy. Jedne z ciekawszych form współpracy prowadzi zgorzeleckie Stowarzyszenie Interclub Femina. Powstało w 1998 roku.
Prezesuje mu Hanna Ilnicka. Cechuje ją nieprzeciętna wrażliwość, delikatność w kontaktach z ludźmi, determinacja w przełamywaniu barier między nimi. Ma niebagatelne zasługi dla proklamowania dokładnie 20 lat temu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz i opracowania jego koncepcji.
W grudniu 1992 roku trafił do jej rąk list Angeli Schied z Demokratycznego Związku Kobiet w Görlitz (Demokratischer Frauenbund Görlitz, DFB e.V.), a w nim propozycja nawiązania współpracy. Do pierwszego spotkania doszło już po miesiącu. Polki i Niemki poradziły sobie świetnie, mimo bariery językowej i wewnętrznego niepokoju związanego m.in. z tym, o czym wypada rozmawiać, a o czym nie należy.
Potem spotkania odbywały się dwa razy w miesiącu – raz po jednej, raz po drugiej stronie granicy. Na początku ich uczestniczki poznawały się wzajemnie, razem uczyły się języków polskiego i niemieckiego, wymyślały inicjatywy. Do ich realizacji były potrzebne dodatkowe środki, dlatego kobiety ze Zgorzelca postanowiły stworzyć własną organizację, której w mieście jeszcze nie było. I tak powstało Stowarzyszenie Interclub Femina, chcące prowadzić wieloraką działalność obywatelską i prodemokratyczną, w tym współpracę polsko-niemiecką.
Kobiety z Feminy i Związku Kobiet w Görlitz wspólnie zainicjowały Rok Seniora i Światowy Dzień Wolontariusza, wspomagały Klub Kobiet po Mastektomii „Amazonka”, podjęły działania na rzecz profilaktyki raka piersi i prostaty, wymyśliły Wielopokoleniowe Polsko-Niemieckie Centrum Aktywności zrzeszające także młodzież zajmującą się m.in. profilaktyką uzależnień. Organizują seminaria, spotkania i prelekcje, uczestniczą w koncertach i przedstawieniach teatralnych, jeżdżą na wycieczki, dyskutują o bieżących sprawach społecznych i politycznych.
Dziś Femina współpracuje też z innymi stowarzyszeniami działającymi w Görlitz. Z Transgraniczną Siecią Pracy Socjalnej (GÜSA) stworzyła Kawiarnię Opowieści, rozwija kontakty z KoLABORacją, a z Meetingpoint Music Messiaen organizuje polsko-niemieckie warsztaty animacji językowej.
W grudniu 2017 roku w Zgorzeleckim Domu Kultury, gdzie w 1992 r. zorganizowano pierwsze spotkanie kobiet ze Zgorzelca i Görlitz, odbyła się konferencja z okazji 25-lecia ich transgranicznego dialogu. Podziękowania za zasługi w zbliżaniu ludzi różnych narodów, kultur i poglądów kierowano także do Hanny Ilnickiej i Angeli Schied.
O współpracy kobiet mówiono też na początku maja br. podczas wspólnej sesji radnych z Görlitz i Zgorzelca, zwołanej z okazji 20-lecia proklamowania Europa-Miasta.
Marek ŻYTOMIRSKI
Dziennikarz ze Zgorzelca
Na zdjęciu: Hanna Ilnicka (druga z lewej) wśród koleżanek z Interclubu Femina
Fot. Archiwum Interclubu Femina