Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Nominowani do nagrody

Data publikacji: 21 kwietnia 2021 r. 08:53
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2022 r. 08:43
Nominowani do nagrody
Statuetki Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Fot. Hans SCHERHAUFER/FWPN  

Tegoroczne Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą się pod koniec maja w Szczecinie. Przygotowywane są różne wersje ich organizacji, zależnie od sytuacji pandemicznej. 27 maja zostanie wręczona Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego.

Na tegoroczny, dwudziesty czwarty już konkurs, związany z nagrodą, zgłoszono 188 prac w kategoriach: prasa, radio, telewizja, multimedia i dziennikarstwo na pograniczu. Do nagrody głównej jury zakwalifikowało 29 prac. Spośród nich zostaną wybrane najlepsze – jedna w każdej kategorii. Ich autorki/autorzy otrzymają statuetki nagrody i po 5 tys. euro. Wśród nominowanych są dziennikarki i dziennikarze z mediów zachodniopomorskich.

W kategorii prasa jest nim Rafał Jesswein, nominowany za artykuł „Paragraf 175”, opublikowany przez tygodnik „Polityka”, przypominający męczeństwo homoseksualistów w obozach koncentracyjnych III Rzeszy.

W kategorii telewizja nominację otrzymała Wiesława Piećko (Fundacja Bonin, Łobez) za reportaż „My i wy sąsiedzi. Wir und ihr, die Nachbarn”.

W kategorii dziennikarstwo na pograniczu zostało nominowanych czworo dziennikarzy Polskiego Radia Szczecin SA: Katarzyna Wolnik-Sayna i Wawrzyniec Szwaja za reportaż „Bonum Domum” oraz Joanna Skonieczna i Krzysztof Skonieczny za reportaż „Pogranicze w kwarantannie”. Dodajmy, że wśród pretendentów do nagrody w tej kategorii jest też Markus Nowak („Kutlturkorrespondenz östliches Europa”), autor artykułu o powrocie do Szczecina kolekcji Stoewera.

Fundatorami nagrody są w tym roku: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, trzy przygraniczne województwa: dolnośląskie, lubuski i zachodniopomorskie oraz trzy przygraniczne kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Wolne Państwo Saksonia. Więcej: www.dnimediow.org.

Warto jeszcze podkreślić, że dzięki jakości realizowanych programów współpracy Fundacja Bonin znalazła się razem z Förderverein Gutshaus Ramin e.V. wśród dwudziestu finalistów tegorocznej Nagrody Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

(b.t.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaś Fasola
2021-04-25 14:02:18
Jezu, kiedy ta wieczna propaganda przyjaźni i braterstwa na pograniczu się skończy? Niemcy widzą tylko niemiecką historię Szczecina i Pomorza a polscy cwaniacy chcą być mądrzejsi od całego świata i robią wszytko, aby zarobić najszybciej przez wyzysk dotacji. Tu się akurat dwóch upartych do współpracy znalazło. Do dialogu zawsze potrzeba tłumaczy bo nikt nie włada dwoma językami i kulturami na równym poziomie. Jeśli coś nie jasne to zawsze pod sąd lub przez adwokata się rozmawia. Od współpraca?!
A co z dekretami
2021-04-23 19:18:08
Hermann'a Wilhelm'a Göring'a? Kiedy mniejszość polska w Niemczech może oczekiwać anulowania wspomnianych dekretów, przywrócenia stanu praworządnego - statusu mniejszości narodowej i zwrotu zagrabionego mienia? Czy pan Jesswain napisze coś o męczeństwie Polaków czy może to po prostu nudne i nie interesujące...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA