22 października rozpoczynają się w Szczecinie III Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Podczas ich inauguracji w Filharmonii Szczecińskiej dr Uwe Schröder, dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie, zostanie uhonorowany Polsko-Niemiecką Nagrodą Pomerania Nostra, przyznawaną co dwa lata za wybitne zasługi dla wspólnego regionu Pomorza. Laudację wygłosi dr hab. Marcin Majewski, prof. US. Fundatorami nagrody są pomorskie miasta partnerskie Szczecin i Greifswald, uniwersytety w Greifswaldzie i Szczecinie oraz redakcja „Kuriera Szczecińskiego”.
Dr Uwe Schröder jest historykiem pomorzoznawcą, pierwszym dyrektorem Muzeum Pomorskiego, które zostało otwarte w 2000 roku. Wespół z Fundacją Muzeum Pomorskiego (powstała w 1996 roku) jest współtwórcą programu muzeum, konsultowanego przez znawców niemieckich, polskich i szwedzkich, bowiem dzieje i kultura Pomorza są związane głównie z kulturą i dziejami tych trzech państw.
Stała wystawa w muzeum prezentuje w czterech językach – niemieckim, angielskim, polskim i szwedzkim – prehistorię i historię Pomorza w granicach dawnego Księstwa Pomorskiego. Kończą się prace nad ostatnią częścią wystawy przedstawiającą drugą wojnę światową, powojenny podział Pomorza między Niemcy i Polskę, przesiedlenia ludności, współczesność. Pracowali nad nią także historycy z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Dużo miejsca w muzeum zajmują dzieje państwa pomorskiego, Uniwersytetu Greifswaldzkiego, lata wojny 30-letniej i czasy szwedzkie, okres pruski, wojny napoleońskie, XIX-wieczna emigracja z Pomorza, industrializacja. Cała sala jest poświęcona Szczecinowi czasu industrializacji, inna – nadbałtyckim kąpieliskom powstającym pod koniec XIX wieku. Dwupiętrowe skrzydło muzeum zajmuje Galeria Malarstwa. Znajdują się tam bezcenne dzieła twórców związanych z Pomorzem, m.in. obrazy Caspara Davida Friedricha.
Kierowane przez dr. Uwe Schrödera muzeum jest miejscem spotkań artystycznych i konferencji pomorzoznawczych, w których z reguły uczestniczą artyści i naukowcy ze Szczecina. Jesienią każdego roku odbywają się w jego murach imprezy greifswaldzkiego Festiwalu Kultury Polskiej polenmARkT.
Muzeum Pomorskie blisko współpracuje z muzeami zachodniopomorskimi. Efektem współpracy jest m.in. wystawa „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” znajdująca się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Kilka lat temu oba muzea dokonały bezprecedensowej wymiany pomorskich zabytków archeologicznych, porządkując zbiory zgodnie z ich pochodzeniem.
W strukturze muzeum jest Referat ds. Pomorza dysponujący siecią kontaktów na niemieckim Pomorzu Przednim (Vorpommern) i polskim Pomorzu Zachodnim, a więc w całym regionie pomorskim.
Pomerania Nostra i wręczana we Wrocławiu Nagroda Kulturalna Śląska to dwie regionalne nagrody polsko-niemieckie.
(b.t.)