To będzie pierwszy hotel niemieckiej sieci Maritim w Polsce. Ma stanąć nad jeziorem Dąbie w Szczecinie jako część kompleksu o nazwie Zatoka Gorących Źródeł. Umowa została podpisana 9 marca w Berlinie podczas międzynarodowych targów turystycznych ITB. Inwestorem jest konsorcjum szczecińskich firm Tian Yu i Recca Investment. Planuje się, że pięciogwiazdkowy hotel przyjmie pierwszych gości za trzy lata.
– Podpisaliśmy umowę franczyzy – poinformował Wu Tianyu, prezes spółki Tian Yu. – Projekt hotelu był konsultowany z Maritim. Szkolenie personelu i zarządzanie obiektem będą zgodne z polityką, normami i standardami tej sieci.
W hotelu o powierzchni użytkowej ponad 46 tys. mkw. znajdzie się 458 pokoi. Najmniejszy ma mieć 30 mkw. Zaplecze konferencyjne, czyli sale o różnej wielkości, mogące pomieścić łącznie 1500 osób, będzie największe w Szczecinie. Ma być wyposażone m.in. w windę umożliwiającą transport samochodów.
Wu Tianyu zapowiedział, że pierwsza łopata pod budowę hotelu zostanie wbita w październiku tego roku.
– To będzie pierwszy nasz hotel w Polsce – mówiła Monika Gommolla, właścicielka sieci hotelowej Maritim. – Na całym świecie mamy ich 51. Koncentrujemy się na segmencie konferencyjnym. To są duże hotele, cztero- i pięciogwiazdkowe. Pierwszy otworzyliśmy w 1969 r. Obecnie jesteśmy największą niemiecką siecią hotelową.
Hotel Maritim na południowym brzegu jeziora Dąbie będzie jednym z obiektów składających się na kompleks pod nazwą Zatoka Gorących Źródeł (Hot Spring Bay). Obok stanąć ma 17-piętrowy apartamentowiec „Spinaker”, w którym znajdzie się 266 apartamentów. Na parterze i 17 piętrze planowane są restauracje. Apartamentowiec i hotel połączy podziemny 3-kondygnacyjny parking na ok. 900 miejsc postojowych.
Autorem projektu architektonicznego hotelu i apartamentowca jest szczeciński zespół architektoniczny Pawła Zaremby.
– Od początku stosowany jest najnowszy system BIM – podkreślił prezes Wu Tianyu.
Chodzi o Building Information Modeling – nowoczesną platformę cyfrową, która gromadzi szczegółowe informacje dotyczące obiektów, ułatwia pilnowanie terminów i kosztów inwestycji, a potem usprawnia eksploatację techniczną budynków.
Wcześniej ma powstać geotermia do ogrzewania budynków. Ciepła woda solankowa (70-75 stopni C) będzie wydobywana z głębokości 1920 m i nada kompleksowi uzdrowiskowy charakter. Oprócz zimnej i ciepłej wody goście będą mieli do dyspozycji w pokojach trzeci kran z wodą z gorących źródeł. Inwestor stara się o dofinansowanie tego proekologicznego przedsięwzięcia.
Koszt całej inwestycji szacuje się na 700 mln do 1 mld zł.
– Projekt jest już zamknięty i wkrótce złożymy wniosek o pozwolenie na budowę – dodał Wu Tianyu.
Dopełnieniem kompleksu ma być budowana już marina (odbiór planowany jest do końca 2018 r.). Inwestorzy nie będą na niej zarabiać. Koszt budowy to ponad 12 mln zł, z czego 4,8 mln stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wdrożeniem projektu zajmuje się fundacja Sun&Sail powołana przez spółki Tian Yu i Recca. W marinie powstają pomosty dla około 200 jednostek pływających i zaplecze techniczne.
Na tym nie koniec. Prezes Wu Tianyu zapowiedział, że kolejnym etapem inwestycji w Zatoce Gorących Źródeł ma być budowa centrum medycyny estetycznej, stomatologii itp.
– W Polsce mamy bardzo dobrych specjalistów w tej dziedzinie – podkreślił. – Liczymy przede wszystkim na klientów z Niemiec. Stanowią największą grupę na polskim rynku turystycznym. Spodziewamy się też wielu gości ze Skandynawii. Wierzymy, że to będzie bardzo dobry interes, nie tylko dla nas. Dla Szczecina oznacza wpływy z podatków. W nowym hotelu ma powstać 250 miejsc pracy.
Teren nad jeziorem Dąbie spółka Tian Yu kupiła 12 lat temu. Dość długo trwało załatwianie spraw formalnych – chodziło głównie o zmianę w planie zagospodarowania. Prezes Wu Tianyu prowadzi działalność gospodarczą w Szczecinie od lat 90. ubiegłego wieku. Jest też szefem firmy jubilerskiej De Tian. To przedsiębiorca chińskiego pochodzenia mający polskie obywatelstwo.
Sieć Maritim prezentowała swą ofertę na targach ITB na stoisku tematycznym obok innych firm hotelarskich. Do odwiedzenia różnych zakątków globu zachęcali przedstawiciele 190 krajów. Na stoisku zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną prezentowało się kilkudziesięciu wystawców, również z Pomorza Zachodniego. Gościem specjalnym targów był land Meklemburgia--Pomorze Przednie.
Elżbieta KUBOWSKA
Wizualizacja: Materiały firmy Tian Yu