Polowania na bestie, wampierze i strzygi, biesiada tytanów, starosłowiańska kuchnia, warsztaty rzemiosła, bal kostiumowy w Parku Legend z udziałem Peruna i Welesa, borowinobranie z wielkim moczeniem zwycięzców, muzyka i śpiew. Dla biegaczy – ekstremalny bieg na przetrwanie i szybkość trasą pełną klątw i zasadzek. Dla rowerzystów – trasa traktem historii na czas i orientację. To tylko część wydarzeń, jakie złożą się na organizowany 20-22 lipca I Międzynarodowy Festiwal Peruna. A wszystko w otoczeniu zieleni przypałacowego parku dawnej posiadłości rodziny von Raminów w przygranicznej wsi Stolec w gminie Dobra.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję, że stanie się ono impulsem i ożywi wreszcie miejsce po powojennych dekadach marazmu, zaniedbań i dewastacji. Dzięki wykorzystaniu walorów przyrodniczych okolicy i sięgnięciu do wielowątkowej zapomnianej historii chcą uczynić z niej atrakcję turystyczną na skalę europejską. A przy okazji, czego nie kryją, to jedna ze ścieżek do pozyskania funduszy na odrestaurowywanie zniszczonej zabytkowej rezydencji, która przez powojenne dziesięciolecia pełniła funkcję granicznej strażnicy, jak i rewaloryzacji liczącego sobie kilkanaście hektarów całego założenia pałacowo-parkowego.
Perun Park Legend – w założeniu jako projekt na stałe – ma zamienić się w strefę rozrywki i rekreacji, gdzie wskrzeszane i w atrakcyjny sposób przedstawiane będą legendy oraz historie dotyczące tej części Pomorza. Na przestrzeni wieków wokół wsi, pałacu Raminów i jego najbliższej okolicy narosły liczne tajemnice. Teraz – według zapowiedzi – ma przyjść czas, by zainteresować nimi turystów.
W programie wydarzenia już od najbliższego piątku m.in. warsztaty z cyklu: Motanki – lalki dobrych życzeń, Zaklęty taniec – zatańcz jak ci Strzyga zagra, Kubb i Hnefatafl – nauka gier dawnych, Od zioła do potwora czyli malowanie postaci fantasy naturalną techniką roślinną. Do tego prelekcje i straszne pogadanki: Weles i magiczny świat podziemia, W krainie upiorów, duchów i demonów, opowieści o dawnych bestiach i zabobonach. Poza tym gry i zawody w plenerze. A od wieczora biesiada przy ogniu z eliksirami mocy i strawą przy pochodniach, warzenie w kotle wiedźmińskiej zupy i koncert zespołu ŻMIJ.
Dla sportowców z kolei PERUN TRAIL trasą pełną klątw i zasadzek dawnym torem wąskotorówki Randower Kleinbahn. Bieg, wyścig rowerowy i nordic walking (wymóg wcześniejszej rejestracji :https://perunpark.pl/bieg/). Dla zwycięzców - Borowinobranie i Wielka Uczta Tytanów.
W sobotę i w niedzielę od rana też wiele atrakcji, w tym warsztaty i pokazy: Moda Bestii i Studio Przemiany – cosplay, larp, fantasy – charakteryzacja i porady, Pachnidło - mikstury magiczne na złość, miłość i spokój, słowiańskie ozdoby białogłowy - wystawa kabłączków; Łzy diabła - pokaz destylacji smoły drzewnej, właściwości i możliwości jej wykorzystania; Odpędź złe licho - zabawa dla dzieci: tworzenie miotełki brzozowej; Wyczaruj tęczę - naturalne barwienie materiałów; Upoluj Utopca – listy gończe i flagi na utopce warsztaty dla dzieci;Szkoła Łuczników Peruna – warsztaty dla każdego; Zaklęte tańce - warsztaty tańca w kręgu. Pokazy specjalne, kaskaderzy, koncerty i performance. A popołudniami wystawa grozy w pałacu i cykl legend dla dzieci i dorosłych. Liczne gry, a ponadto w niedzielę od południa: Wielki bieg Wiedźm– zawody z przeszkodami i testami o tytuł Baby Jagi, Zawody o Puchar Peruna – zawody łucznicze dla każdego, czy Tropem Leszego – rodzinna gra terenowa z elementami logiki.
Wstęp jest płatny. Na Czytelników Kuriera Szczecińskiego, którzy byliby zainteresowani, czeka u organizatorów imprezy bilet dla 2 osób na całość wydarzenia. Wystarczy odgadnąć, jakie inicjały wpisane są w zwieńczenie bramy wjazdowej posiadłości w Stolcu i rozszyfrować, co one znaczą. Podpowiedzi można znaleźć na stronie http://fundacja.palacstolec.pl/. Obowiązuje zasada kto pierwszy, a z odpowiedziami należy dzwonić bezpośrednio do organizatorów na numer telefonu 503 801 100. ©℗
(MIR)
Fot.: Fundacja Pałac Stolec