Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Webinar

Data publikacji: 2021-02-12 10:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-12 10:07

Pandemia zmieniła nam istotnie realia życia, wpłynęła też na formy międzyludzkich kontaktów. Znacznie częściej niż niegdyś komunikujemy się ze sobą przez internet. Internetową formę ma przede wszystkim szeroko pojęta edukacja: lekcje szkolne, zajęcia akademickie i wszelkiego rodzaju szkolenia, seminaria, zebrania. 

W związku z tym pojawiły się w języku nowe słowa opisujące nowe realia: spotkanie online, zajęcia onlajnowe, zdalne, zdalka, wyciszyć (mikrofon), odciszyć się (włączyć mikrofon) i inne, spontanicznie tworzone na potrzeby usprawnienia tej nietypowej dotąd komunikacji. 

Jedną z form kontaktu w internecie jest webinarium, webinar, czyli ‘seminarium internetowe’. To pochodzące z języka angielskiego słowo jest stosunkowo nowe w polszczyźnie, nie notują go tradycyjne wydania słowników języka polskiego ani słowników wyrazów obcych. Jednak o tym, że jest ważne i często używane, świadczy umieszczenie go w internetowym „Wielkim słowniku języka polskiego” z definicją: ‘spotkanie odbywane w komunikacji internetowej, służące szkoleniom, seminariom i innym formom nauki lub pracy wymagającym obustronnej komunikacji między osobą prowadzącą spotkanie a uczestnikami’.  

Nazwa webinarium łączy w sobie angielski wyraz web ‘sieć’ i część łacińskiego wyrazu seminarium ‘szkółka roślin’, a współcześnie ‘zajęcia dydaktyczne dla studentów starszych lat pogłębiające wiedzę z jakiejś dziedziny’ albo ‘rodzaj kursu, szkolenia wzorowanego nas takich zajęciach’. Postać webinarium jest rzadsza, częściej używamy krótszej formy webinar

Skoro webinarium i webinar są wyrazowymi hybrydami, to pojawiają się wątpliwości, jak je wymawiać. Czy uwzględniać angielskie pochodzenie cząstki web i wymawiać [uebinarium], czy mówić w sposób spolszczony: [webinarium]. Na obecnym etapie przyswajania tego zapożyczenia oba warianty wymowy są poprawne, ale sądzę, że zwycięży forma spolszczona. To naturalny etap asymilacji zapożyczeń: najpierw staramy się naśladować obcą wymowę, a potem przystosowujemy ją do rodzimych zasad artykulacji. Rozchwianie artykulacyjne jest charakterystyczne dla wielu nowych wyrazów. Weźmy choćby nazwę Microsoft, którą możemy wymawiać w formie zbliżonej do angielskiej:  [majkrosoft] albo spolszczonej [mikrosoft]. Inne nieustabilizowane w wymowie zapożyczenia to skrótowiec HBO, wymawiany jak [ejdż-bi-oł] albo [habeo], czy skrótowiec UPC, wymawiany jak [ju-pi-si] albo [u-pe-ce]. 

Nie ma ogólnej zasady, która regulowałaby wymowę przyswajanych zapożyczeń. Wszystko zależy od nas, użytkowników języka. Raz zwycięża wymowa naśladująca oryginalną fonetykę np. FBI [ef-bi-aj], innym razem błyskawicznie wymowę spolszczamy, jak nazwę sieci bezprzewodowej wi-fi. A czasem możemy wymawiać i tak, i tak, jak tytułowy webinar. Myślę jednak, że perspektywa dalszej długotrwałej izolacji domowej i konieczność komunikacji internetowej przyczynią się do całkowitego spolszczenia wymowy tego wyrazu.

Ewa Kołodziejek

Komentarze

internet
2021-02-13 09:53:50
w "demokracji liberalnej" jest jak powietrze i woda dlatego "z małej". Można pisać ; "Ziemia" lub " ziemia" zależy co jest tematem "pisania". W pierwszym przypadku nazwa planety, w drugim zawartość doniczki.
Wojciech (...)
2021-02-13 09:36:27
Może Pani Profesor rozwieje tę wątpliwość w którymś z odcinków „Językowej corridy”, ja natomiast już teraz śpieszę donieść, że pisownia małą literą (nie: z małej litery) jest już tak rozpowszechniona, że nawet jeśli jest to niepoprawne, to jest to już raczej proces nieodwracalny, zwłaszcza że (podobno) w niektórych słownikach jest już dopuszczalna pisownia oboczna (o rety, cztery razy użyłem „jest” w jednym zdaniu...). Innymi słowy, nie ma sensu zaprzątać sobie głowy takim drobiazgiem jak małe czy duże „i” w tym słowie. Poza tym program Word absolutnie nie powinien być autorytetem w kwestii pisowni, bo często podkreśla on rzeczy niemające nic wspólnego z rzeczywistością i właśnie m.in. z tej przyczyny jest „słynny”.
Czysto sugestywnie
2021-02-12 21:59:22
Szanowna Pani Profesor. Zgodnie z jaką zasadą, pisze Pani małą literą rzeczownik ,,Internet"? Na wielu stronach internetowych spotkałem się z pisownią tego rzeczownika z dużej litery. Poza tym, to słynny program Word podkreśla na czerwono słowo ,,Internet" napisane z małej litery, tym samym traktując napisany w ten sposób wyraz, jako błąd. Czy mogłaby Pani Profesor rozwiać tę wątpliwość?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500